Tarım makinelerinde KDV yüzde 8’e düştü

Bakanlar Kurulu, tarım makinelerinin finansal kiralama (leasing) ile alımında uygulanan KDV’yi yüzde 18’den 8’e düşürdü.

Böylece 2007 sonunda, finansal kiralamada KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasının ardından ilk geri dönüş tarımda gerçekleşti.

Bakanlar Kurulu’nun, “Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, leasingde yüzde 1’den 18’e çıkarılan KDV, tarım makineleri için yüzde 8’e düşürüldü. Bu kapsamda traktör, pulluk, pamuk ve mısır hasat makineleri, arıcılık makineleri, kök sökme makineleri, süt sağma makineleri, römorklar, biçer döverler başta olmak üzere tarımsal üretimde kullanılan makinelerde leasing KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak.

Karar ile ayrıca 2008’den itibaren KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirildiği turizm sektörü için ek düzenleme yapıldı. Buna göre; söz konusu oran, konuklama hizmetine aracılık eden seyahat acentaları için de geçerli olacak.