‘Tarım politikasının olmayışı çitçileri zor durumda bırakıyor’

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, tarım politikasını eleştirdi.

Türkiye’de bir tarım politikasının olmayışının çitçileri zor durumda bıraktığını belirten Başkan Bulut, “Türkiye’de bir tarım politikasının olmayışı biz çiftçileri hep mağdur etmiştir. Çok üretirsin para etmez. Ya elde kalır, ya da maliyetinden düşük fiyata satarsın. Az üretirsin para eder, az üretildiği için yine mağdur oluruz. Şeker pancarı teşvik edildi. Şimdi ise şeker pancarında fiyat aşağı çekiliyor. Mazot mu ucuzladı, gübre mi ucuzladı, hiç birisi ucuzlamadı. Peki fiyat niye aşağı çekiliyor. Kimse bilmiyor.” diye konuştu.

Türk çiftçisinin ezildiğini belirten Bulut, “Batı ülkelerinin iki katına, hatta üç katına kadar girdi fazlasıyla çiftçilik yapıyoruz. Vurguncular para kazanıyor, Türk çiftçisi eziliyor. Şimdi yaz geldi. Çiftçimiz kara kara düşünüyor. Çünkü mazotun litresi 2,10 YTL’den yazlık gübre ise 350 YTL’den satılıyor. Çiftçinin gücü sıfıra düşmüş.” dedi.

Mazot kaçakçılığına değinen Başkan Mehmet Ali Bulut, Zaman gazetesinin konuya olan duyarlılığından dolayı teşekkür etti. Bulut, “Türkiye’de mazotun durumu içler acısı. Ham petrolün varili yok şundan yok bundan dolayı pahalandı diyorlar. Halbuki ilgisi yok. 10 liralık mazotun 8 lirasını biz vergi olarak ödüyoruz.” dedi.

Türkiye’de 30 milyon ton petrol tüketildiğini, bu rakamın üçte birinin kayıt dışı olduğunu vurgulayan ziraat odası Başkanı Bulut, “Hazine adına vatandaştan alınan 10 milyar dolarlık servet kayıt dışı çalışanların kasasına giriyor. 3 milyar doları bulan akaryakıt kaçakçılığının basit yöntemlerle yapılmayacağı görüşündeyiz. 10 yılda 20 milyar dolar devlet zarar görmüş. Kaçak mazot en fazla habur kapısından, İskenderun limanı, Mersin limanı ve Karadeniz limanından giriyor. Bu kaçak mazotun faturasını benim gariban çiftçime vergi olarak yükleniyor. Yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.