Tarımsal Projelerin sözleşmeleri imzalandı

Dünya Bankası tarafından hibe yardımında bulunulacak Tarımsal Projelerin sözleşmeleri imzalandı.

Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programının desteklenmesi Yönetmeliği kapsamında yer alan ve 2005 yılında proje teklifinde bulunan yatırımcılardan, projesi onaylanan özel sektör ve kamuya ait projelerin sözleşme protokolleri Tarım İl Müdürlüğünde Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz eşliğinde, İlçe kaymakamları ve Özel Sektör temsilcileri ile Tarım İl Müdürlüğü arasında imzalandı.
Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen imza törenine Vali Erdoğan Gürbüz’ün yanı sıra, İlçe Kaymakamları, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdür Yardımcısı Osman Şimşek ve Kırsal Kalkınma Merkez Yürütme Birimi Başkanı Tayfur Çağlayan, İl Genel Sekreteri Muhlis Yeşilyurt, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Elibol ve Tarım İl Müdürü Yaşar Kavak’ın yanı sıra projesi onaylananlar katıldı.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdür Yardımcısı Osman Şimşek, “Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı olarak, üreticilerin teşkilatlanması, teşkilatlanan üreticilerin desteklenmesi, eğitim hizmetlerini genel müdürlüğümüz yönetmektedir. Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programın kapsamında 89 tane proje ile başvurulmuş, bunlardan 59 tanesi İl değerlendirme Kurulu tarafından uygun görülmemiş, Ankara’ya 30 tane proje gelmiştir. Bunlardan da 9 tane programa alınmıştır. Diğerlerinin alınmamasının sebebi ise formata uygun olmamasıdır. Tokat ilimiz ortalamanın üzerindedir. Ortalama %06,2’dir. Köylünün çalışmaları taktire şayandır” dedi.

Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz,” Biz 2006 yılını Tokat için bir yatırım yılı olarak ilan etmiştik. Daha önce Valilik, Belediye, Sivil Toplum Örgütleri, İl Genel Meclis Üyeleri ile birlikte bir toplantı yapmıştık. Bu gün değerli kaymakamlarımızın ve Özel Sektörün büyük çaba göstererek 89 tane proje hazırlamışlar. Kabul görmeyen projeler ret edilmemiş, prosedüre uygun olmadığından, bunun da eğitim eksikliğinden kaynaklandığı için kabul edilmemiştir. Bu eğitimi de alarak, önümüzdeki senelerde 200-300 tane proje gönderebileceğiz ve bunlarında meyvelerini alacağız. Ben kabul görmüş 9 projenin sahibini de kutluyor, hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. 3 Özel Sektör ve 6 adet de Kamu projelerinin kabul gördüğü ve yatırımına başlanılacak olan projeler şunlar;

Özel Sektörde :

1- Espa Gıda Pazarlama ve Tarım Ürünleri Ltd. Şti.’ne ait, Bal İşleme ve Ambalajlama Projesi

2- Espa Gıda Pazarlama ve Tarım Ürünleri Ltd. Şti.’ne ait, Pekmez-pestil-köme Üretim Projesi

3- Niksar, Sulugöl Köyünden Davut Koçer’e ait Süt Depolama ve Soğutma Projesi

Kamu Projeleri :

1- Zile Büyüközlü Köyü Köy Yolu Projesi

2- Reşadiye Tozanlı Bölgesi Köyleri Yol Projesi

3- Turhal Derbentçi Köyü Sulama Projesi

4- Turhal Yazıtepe Köyü Yol Projesi

5- Niksar Budaklı Köyü Sulama Projesi

6- Artova Ağmusa Köyü İçme Suyu Projesi

Özel Sektör Proje tutarlarının %50’sinin, Kamu Proje tutarlarının ise %75’inin Dünya bankası tarafından hibe edileceği projelerin tutarı ise, 1.968.452 YTL’ nin 1.231.114 YTL’ lik kısmına tekabül ettiği açıklandı. Ayrıca Kamu Projelerinde arta kalan %25’in ise İl Genel Meclisinin almış olduğu karar gereği, İl Özel İdaresince finanse edileceğinin belirtilmesinin ardından, düzenlenen imza töreni ile Proje sahipleri ile Tarım İl Müdürü Yaşar Kavak arasında imzalandı.