Tarla okulunda doğru çiftçiliği öğreniyorlar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2012 yılında gerçekleştirdiği Bitki Sağlığı ve Karantina bölge toplantılarında alınan karar doğrultusunda başlatılan 'Tarla Okulu Projesi' Bursa'da start aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2012 yılında gerçekleştirdiği Bitki Sağlığı ve Karantina bölge toplantılarında alınan karar doğrultusunda başlatılan ‘Tarla Okulu Projesi’ Bursa’da start aldı.

Proje kapsamında ilk eğitim, Orhangazi ilçesi Yenisölöz beldesinde zeytin üreticilerinin katılımıyla yapıldı. Zeytin bahçesinde gerçekleştirilen eğitime Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü mühendisleri ve Orhangazi ilçesi Yenisölöz Çalışma Bölgesi Mühendisi eğitimci olarak katıldı.

Eğitime katılan üreticilere, zeytinin ana zararlılarından olan zeytin sineğinin yaşam döngüsü, meyveye ve zeytinyağına olan zararları, entegre mücadele yöntemleri uygulamalı olarak anlatıldı. Ayrıca halkalı leke hastalığının belirtileri, zararı ve yaşam şartlarını etkileyen iklimsel olaylar ve entegre mücadelesi hakkında bilgi verildi. Eğitimin sonunda üreticiler, bitki besleme ve toprak verimliği konusunda da bilgilendirildi.

    TARLA OKULU PROJESİ NEDİR

    Tarla Okulu Projesi hakkında bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2012 yılında gerçekleştirdiği Bitki Sağlığı ve Karantina Bölge toplantılarında 2014 yılından itibaren il müdürlüklerinin bitki sağlığı konusunda yapacakları çiftçi eğitim çalışmalarının tarla okulları şeklinde yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

    İl Müdürü Çelik, şu bilgileri verdi: “Hazırlık aşamasında Bursa’nın da aralarında bulunduğu pilot iller seçilerek zeytin ve şeftali konularında tarla okullarının 2013 yılı içinde açılması öngörüldü. Proje kapsamında üreticilere, belirlenen bitkilerin fenolojik ve zararlıların biyolojik dönemleri göz önüne alınarak entegre mücadele talimatları doğrultusunda, ana hastalık ve zararlıları yerinde gösterilecek şekilde uygun zamanlarda ve arazide eğitimler verilecek.”