Tarsus’un en iyi şalgamı seçildi

Mersin'in Tarsus ilçesinde Eshab-I Kehf'de Hıdırellez günleri çerçevesinde düzenlenen 'En iyi Şalgam' yarışmasında 3 yıldır en iyi şalgamı üreten Serkan Kıstak birinci oldu.

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı’nca düzenlenen yarışmaya 7 şalgam üreticisi katıldı. Şalgamın tadı, rengi ve kokusunun değerlendirildiği yarışmada Tarsus’un en iyi şalgamı belirlenmeye çalışıldı.

Adayların en iyi şalgamlarını sergilediği yarışmada 3 yıldır şalgam yarışmalarında birinciliği kaptırmayan Serkan Kıstak yine birinci oldu.

Tarsus’taki en iyi şalgamı kendisinin yaptığını söyleyen Kıstak şunları söyledi: “Ben 3 yıldır birinci oluyorum. Bundan sonra arkadaşlarymyn önünü açıp kalitenin daha da artmasını sağlamak için bundan sonraki yarışmalara katılmayacağım.”

En iyi şalgamı seçen jüride Belediye gıda mühendisi Bülent Ay, Çıraklık Eğitim Merkezi müdür muavini Mehmet Ali Kır, medya mensubu olarak Hülya Düşkün, Ziraat Odası temsilcisi Ramazan Karataş, Meydo Şalgamcılıktan Ahmet Akçiçek yer aldı.

Yarışmada Serkan Kıstak 440 puanla 1. olurken Meydo 432 puanla 2., Tardessan temsilcisi 420 puanla üçüncü oldu. Yarışmanın güzel ve tarafsız bir ortamda geçtiğini beirten Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın, ödüllerin 5-6-7 Mayısta yapılacak Hıdırellez etkinlikleri sırasında verileceğini ifade etti.