Tartan: Dershaneler kapatılırsa illegal yapılar ortaya çıkar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı olan İzmir'in Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershaneleri kapatma girişiminin yanlış olduğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı olan İzmir’in Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri kapatma girişiminin yanlış olduğunu belirtti. Kanuni kurumların devredışı bırakılması halinde kanundışı yapıların ortaya çıkacağına dikkat çekti.

Eğitimde eşitsizliğin önüne geçilmesinde en önemli kurumların başında gelen dershanelerin kapatılacağı yönündeki açıklamaları değerlendiren CHP’li Başkan Tartan, hükümetin bugüne kadar yaptığı en büyük yanlışın bu olduğunu söyledi. Dershanelerin savunucusu olmadığını ancak her zaman doğruları söyleme taraftarı olduğunu ifade ederek, “Eğitimin içindeyim. Oğlum üniversitede, kızım ortaokulda okuyor. Dershanelerin kapatılmak istenmesi büyük bir yanlış. Legal kurumları by-pass edersen illegal yapılar ortaya çıkar, merdivenaltı devreye girer.” dedi. Serbest piyasa ekonomisinin geçerli olduğu bir dönemde kanuni kurumların kapatılmasının kaçağı meşru hale getireceğini öne süren Tartan, “Yarış olmayacak, ödüllendirme olmayacak, cezalandırma olmayacak. Herkes merdivenaltına koşacak, evde dershanecilik yapacak. Adam yasadışı yollardan dershanecilik yapmak için ailesi adına apartmanı kiralayacak, ‘Misafirlerim geldi, çocuklar geldi, gönüllü yapıyorum.’ diyecek.” şeklinde konuştu. Dershanelerin kapatılması halinde ülke ekonomisinin kaybının da çok büyük olacağın belirte Hakan Tartan, “Vergi kaçağını, katma değeri düşünün; biri yüzde 18, diğeri yüzde 40. Bu çok önemli. Bunu iktisatçı kimliğimle söylüyorum. Kontrolün dışına çıkan sistem, sakatlıkları da beraberinde getirir.” uyarısında bulundu.