Tartışılan ameliyat!

ABD’de akıllara durgunluk veren olay.

Times gazetesinin haberine göre, beyninde doğuştan bazı düzensizlikler görüldüğü için tek başına hareket edemeyen ve tüple beslenmek zorunda kalan Ashley’nin ailesi, yaklaşık 3 yıl önce kızlarının daha iyi bir hayat sürmesi için doktorlardan radikal bir istekte bulundu. Aile, gelecekte ortaya çıkacabilecek hastalıklara karşı kızlarının rahmi, göğüsleri ve apandistini aldırdı.

34 KİLODA SABİTLENECEK

Operasyonlardan sonra yüksek dozda östrojen hormonu da verilmeye başlanan talihsiz kızın, bu sayede kalan ömrü boyunca boyunun 1 metre 30 santim, kilosunun ise 34’te sabit kalması amaçlandı. Kızın ailesi, ‘Ashley’nin Tedavisi’ adıyla açtıkları internet sitesinden de her gün haberler vermeye başladı.

Ailenin yasal engellerle karşılaşmamak için gizli tuttuğu ameliyat ve sonrasındaki süreç, tedaviye katılan iki doktorun bir tıp dergisinde yayınlanan makalesiyle ortaya çıktı. Makalede yer alan ‘tedavi sayesinde ailenin çocuklarına daha çok zaman ayırabildiği’ iddiaları, dünyadaki tıp çevrelerinde şok etkisi yarattı.

MODERN FRANKENSTEIN

İnternet forumlarında aileye yöneltilen eleştirilerde ise, yapılan tedavinin ‘modern bir Frankenstein’ yarattığı öne sürüldü. Eleştirilere cevap vermeyen aile ise Ashley’in özürlüler okuluna gittiğini ve çevresinin farkında olduğunu vurguladı.

Ailenin akıllara zarar gelişim önlemleri

Ashley’in anne ve babasının kızları için kabul ettikleri yöntem şu uygulamaları kapsıyor:

Büyümeyi durdurmak için yüksek dozda östrojen hormonu verilmesi

Aybaşı kanamaları ve krampların önüne geçmek ve bakıcıların olası tacizi sonucu gebe kalmasını önlemek için rahminin ve apandistinin alınması l Ailede kanser vakaları yaşandığından göğüs kanseri olasılığına karşı göğüslerin alınması