Tartışılan isim adliyeye getirildi

Amiralin eşi 34 sayfa gizli belgeyle savcıya gitti.

Emekli Tümamiral İlker Güven’in eşi Sunahanım Güven, önceki gün askeri savcıya 14 sayfa ifade verdikten sonra dün de özel yetkili savcıya konuştu. Sunahanım Güven, eşinin iddialarıyla ilgili sorulara “Muhatap almıyorum” dedi

Kürklü şık bir kıyafetle adliyeye gelen Sunahanım Güven, girişte konuşmadı. İfade verdikten sonra çıkışta ise kısa bir açıklama yaptı.

EMEKLİ Tümamiral İlker Güven’in eşi Sunahanım Güven, savcılara ifade veriyor. Daha önce askeri savcılara ‘köstebek’olmakla suçladığı eşiyle ilgili 14 sayfa ifade veren Sunahanım Güven, dün de özel yetkili savcıya konuşmak için saat 09.00’da Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Emekli Tümamiral eşinin askeri belgeleri para karşılığı sattığını iddia eden Sunahanım Güven’in, dün ‘Balyoz Harekat Planı’soruşturmasının başlamasına neden olan 5 bin sayfanın nasıl sızdırıldığına dair yürütülen soruşturmada ‘tanık’olarak ifadesi alındı.

“Muhatap almıyorum”

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali’ye yaklaşık 30 dakika ifade veren Sunahanım Güven, çıkışta gazetecilere “Sorulara yanıt vermeyeceğim” dedi. Ancak boşanma davaları süren eşi İlker Güven’in kendisi hakkında yaptığı açıklamalar sorulan Sunahanım, “Çok komik. Muhatap bile almıyorum. Söylenenlerin hepsi gerçek. Artık açıklama yapmayacağım” diye konuştu.

“Balyoz nasıl ortaya çıktı?”

Sunahanım Güven’in avukatı Hasan Gürbüz ise yaptığı açıklamada, “Sunahanım tanık sıfatıyla daha önce burada başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Soruşturmanın gizliliği var daha fazla açıklama yapamayacağız” dedi. Gazetecilerin “Soruşturma Balyoz’la mı ilgili?” sorusuna Avukat Gürbüz, “Daha önce Balyoz soruşturmasına ilişkin belgeler, Mehmet Baransu tarafından getirilip teslim edildikten sonra ‘devletin güvenliğine ilişkin belgelerin nasıl temin edildiğine’dair bir soruşturma başlatılmıştı. Basında çıkan haberler üzerine de Savcı Bey, Sunahanım’ı ifadeye çağırdı” yanıtını verdi.

Belgeleri askeri savcıya verdi

Avukat Gürbüz, “Balyoz’daki 5 bin sayfalık belgenin İlker Güven’den çıkıp çıkmadığı mı araştırılıyor?” sorusuna ise “Bu 5 bin sayfanın nasıl ortaya çıktığı araştırılıyor. Sunahanım daha önce de Askeri Savcılığa tanık olarak ifade verdi. Elindeki belgeleri de teslim etti” diye cevapladı.

Amiralin el yazısı rapor da var

İddiaya göre, daha önce askeri savcılara 14 sayfa ifade veren Sunahanım Güven, iddialarıyla ilgili ise 34 ‘GİZLİ’ ibareli evrak ve 4 de fotoğraf verdi. Güven’in askeri savcılığa teslim ettiği evraklar arasında boşanma aşamasında olduğu eşi emekli Tümamiral İlker Güven’in el yazısı olduğu iddia edilen değerlendirme raporlarının bulunduğu da öne sürüldü. Askeri savcılara ifade verdiğini belirten Güven, “İddialarımla ilgili belgeleri askeri savcılara teslim ettim. Bundan sonra hukuki süreç başlamıştır. Adaletin gerçekleri ortaya çıkartacağına güvenim tam” dedi.