Tartışmalı parti DTP bölünüyor mu?

DTP'de 'genel başkanlık polemiği' başladı. Sakık'ın sözleri tartışılıyor.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın “Meclis dışından birinin genel başkan olmasını içimize sindiremedik” sözlerinin ardından DTP’de adeta “genel başkanlık polemiği” başladı.

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, “Partimizdeki işleyişi bilmeyenler Meclis dışından genel başkan olmaz diyor. Bizde eşbaskanlık sistemi vardır ve diğer eşbaşkan arkadaşımız Sayın Emine Ayna, milletvekilidir” dedi. DTP Genel Başkanı Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada Avrupa Parlamentosunda yapılan Kürt Konferansında hükümete PKK ile görüşme çağrısı yaptıkları iddialarını yalanladı.

Demirtaş, açıklamasında eşbaşkanlık konusuna ve Meclis dışından bir kişinin DTP Genel Başkanı olması yönündeki tartışmalara değindi. Demirtaş şunları kaydetti: “Genel Başkanlık bizde sadece yasal zorunluluk gereğidir. Partimizdeki işleyişi bilmeyenler Meclis dışından genel başkan olmaz diyor. Bizde eşbaskanlık sistemi vardır ve diğer eşbaskan arkadaşımız Sayın Emine Ayna, milletvekilidir. Parlamento dışından Genel Başkan olmaz tartışmasını yürütenler bizdeki eşbaşkanlık sistemini bilmeyen ya da bu demokratik kültürü hazmedemeyenlerdir. Eşbaşkanlardan birinin Meclis grubundan birinin Parti yönetiminden olması bilinçli bir tercihtir ve şimdiden bir çok avantajını yaşamaktayız. Ayrıca bu tartışma ile Sayın Emine Ayna şahsında belki de farkında olmadan kadın iradesine de saygısızlık yapılmaktadır.” DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, dün bir gazetede yer alan açıklamasında, “Ahmet Türk’e rağmen Meclis dışından birinin genel başkan seçilmesini içimize sindiremedik” demişti.