Taş hastalıkları polikliniği açıldı

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı 'Üriner Sistem Taş Hastalıkları Polikliniği' çalışmalarına başladı.

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı ‘Üriner Sistem Taş Hastalıkları Polikliniği’ çalışmalarına başladı. Beştepe’de bulunan Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı bünyesinde Prof. Dr. Ersin Çimentepe’nin sorumluluğunda hizmet veren poliklinik, böbrek taşı tanı ve tedavisinde en modern uygulamalarla hastaların takibini yapıyor.

Bölüm sorumlusu Prof. Dr. Ersin Çimentepe, konuyla ilgili açıklamasında, taş rahatsızlığı ile ilgili dünyada yapılabilen hemen hemen her türlü teşhis ve tedavi yöntemini kullandıklarını söyledi. Prof. Dr. Çimentepe, “Diğer hastanelerin hemen hepsinde böbrek taşı rahatsızlıkları ile genel üroloji poliklinikleri ilgileniyor. Fakat biz Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi olarak, bu konuda daha verimli çalışılabilmesi ve daha iyi hizmet verilebilmesi adına spesifik olarak Üriner Sistem Taş Hastalıkları Polikliniği’ni hizmete açtık.” dedi.

Ürolojinin ilgi alanında kısırlık, cinsel sorunlar, kanserler, enfeksiyonlar gibi birçok hastalık gruplarının olduğunu, fakat kendilerinin Üriner Sistem Taş Hastalıkları Polikliniği ile sadece taş rahatsızlıkları ile ilgili teşhis ve tedavileri uyguladıklarını belirten Prof. Dr. Çimentepe, diğer hastanelerden farklı olarak taş rahatsızlığı ile alakalı tüm tanı, teşhis ve tedavi sürecini bir arada ve çok kısa zamanda gerçekleştirebildiklerini kaydetti. Poliklinikte, hastaların tüm tetkik ve tedavisinin aynı hekim tarafından takip edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Çimentepe, hastaların rahatsızlığıyla ilgili her geldiğinde farklı biriyle muhatap olma gibi bir durumun olmadığını belirtti.

TAŞ ANALİZİ

Üriner Sistem Taş Hastalıkları Polikliniği’nde tüm rutin kan ve idrar tahlilleri, tüm görüntüleme yöntemleri, metabolik araştırmalar ve taş analizi gibi tanıya yönelik işlemlerin yanı sıra, taş düşürme ile ilgili her türlü ilaç tedavileri, taş kırma (ESWL), tüm endoskopik (kapalı) ameliyat ve açık ameliyat teknikleri uygulanıyor.