Taşıtlara anında temiz kâğıdı

Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezaları artık 21 banka tarafından hemen tahsil ediliyor. Vergi daireleri de anında temiz kâğıdı veriyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik cezalarında online tahsilatla birlikte araç sahiplerine anında ‘Borcu yoktur’ yazısıyla fenni muayene izin belgesi vermeye başladı. Motorlu taşıtlar vergisinde ‘sorgulu tahsilat’ adıyla geçen yıl başlatılan plakayla vergi yatırma uygulaması, yeni düzenlemelerle ‘online’ tahsilat ve ‘anında belge’ye dönüştürüldü. Bu çerçevede 21 bankada, motorlu taşıtlar vergisinin ve trafik para cezalarının online tahsil edilebilmesine dönük altyapı oluşturuldu.

Başka ilden de yapılabilir

Motorlu taşıtlar vergisiyle trafik para cezalarını tahsilata yetkili olan ve sistemini tamamlayan bankalar, vergi ve ceza için gelen vatandaşın plaka numarasını girerek işlem yapıyor.
Söz konusu işlem, anında Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’nden sorgulanıyor ve böylece bankanın mükellefin vergi dairesi kayıtlarında yer alan doğru tutarı tahsil etmesine olanak sağlamış oluyor.
Bu şekilde yapılan vergi ve trafik cezası tahsilatı, online olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na ulaştırılıyor ve anında kayıtlara giriyor. Yeni devreye giren sistemle araca ilişkin başka bir vergi ve ceza borcu bulunmaması şartıyla, online çalışan otomasyonlu (e-VDO’lu) vergi dairesine kayıtlı taşıta ait fenni muayene izin belgesi, herhangi bir ilin, herhangi bir e-VDO’lu vergi dairesinden anında alınabilecek

10 dakika bile değil

Vatandaşların ‘temiz kâğıdı’ olarak nitelediği taşıtın satış veya devrine ait ilişik kesme belgesi ise yine hiç beklenilmeden, aracın kayıtlı olduğu e-VDO’lu vergi dairesinden temin edilebilecek. Eski sistemde taşıt sahiplerinin vergi ya da trafik cezalarını ödemelerinin ardından, en az bir hafta geçtikten sonra kayıtlı vergi dairesinden alınan ilişik kesme ve fenni muayene izin belgesi için artık 10 dakika bile beklemeye gerek kalmayacak.
Sayıları 137’ye ulaşan e-VDO’-lu vergi daireleri, halen İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli, Antalya, Konya, Mersin, Gaziantep, Denizli, Balıkesir, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Manisa, Samsun ve Diyarbakır illerinde faaliyet gösteriyor. e-VDO’lu vergi dairelerinde işlemler sırasında merkeze anında bağlanılıyor. VDO’lu vergi dairelerinde ise işlemler gün içinde sisteme yükleniyor, gün bitiminde de merkeze gönderiliyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, ileride yapılacak bir mevzuat değişikliğiyle bankalardan da taşıtlar için ‘Borcu yoktur’ yazısı alınabileceğini bildirdi.

Sonraki aşama internet

Yetkililer, sonraki aşamalarda internet ortamında bu belgelerin temin edilebileceğini vurguladılar. Bu arada Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu da, mükelleflere daha iyi ve daha hızlı hizmet sunabilmek için çeşitli çalışmalarda bulunduklarını ve birçok projeyi uygulamaya koyduklarını söyledi. Teknolojiyi de mükellef memnuniyeti çerçevesinde kullandıklarını kaydeden Arıoğlu, “Motorlu taşıtlar vergisi ve cezalarla ilgili uygulama da bu amaca dönüktür. Vatandaşlarımıza anında ‘Borcu yoktur’ yazısı alma imkânını getirdik” diye konuştu.

Sistemde hangi bankalar var?

Online tahsilat ile araç sahiplerine anında ilişik kesme belgesi ve fenni muayene izin belgesi alma yolunu açan bankalar şunlar: İnternet bankacılığıyla da işlem yapanlar: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, Fortisbank, Türk Ekonomi Bankası, Finansbank, Denizbank, Tekstilbank, Anadolubank, HSBC Bank, Oyakbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu. Diğer bankalar: Vakıflar Bankası, Alternatifbank ve Tekfenbank. Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, “Bu belgelerin vergi daireleri dışında bankalardan temini için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.