Taşkent ile Bişkek arasında mülteci krizi yaşanıyor

Özbekistan ile Kırgızistan arasında tartışma konusu olan mültecilerin iadesi sorunu devam ediyor.

Kırgızistan Yüksek Mahkemesi’nin haklarında nihai kararı vereceği dört kişinin iadesine batı kaynaklı bazı çevrelerin müdahale etmesi Özbekistan’nın tepkisini çekti.

İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin (Human Rights Watch ) Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev’e başvuruda bulunan söz konusu bu şahısların Özbekistan’a iade edilmemesini talep etmesi, Bişkek ile Taşkent’i karşı karşıya getirdi.

Konu ile ilgili CİHAN’a konuşan Özbekistan’nın dış politika uzmanı Kabılbek Kerimbekov, bu girişimi, hukuka müdahale ve siyasi bir oyun olarak değerlendirdi.

Kerimbekov, “Bu çevrelerin amacı, bu şahısların iade edilip edilmemesi değil; iki kardeş devleti karşı karşıya getirmekdir. “dedi. Kerimbekov, Kırgız tarafının da bu kişilerin iadesinden yana olduğu bir sırada adı geçen merkezden gelen bu teklifin her şeyden önce iki kardeş devlet arasındaki ilişkilerin gerginleştirilmesini hedef aldığını savundu.

Özbekistan’ın ilgili makamları, söz konusu 4 kişinin Andican olayına karıştığı ve ondan önce de şuç işlediklerini iddia ediyor.

Kırgızistan Başsavcısı Kambarali Kangeldiyev de söz konusu şahısların yargılama sürecinin devam ettiğini ve bunlara Kırgızistan Göçmen Dairesi tarafından göçmen statüsü verilmemesi durumunda Özbek tarafına iade edilebileceğini dile getirmişti.