Tatil sonrası cildinizin beklentileri vardır

Bronz bir tene kavuşabilirsiniz ama güneşe çıktıktan sonra cildiniz kurur, bazı bölgelerde damar genişlemeleri olur ve kırışıklıklar meydana gelir.

Cildiniz yazın güneşin olumsuz etkileri nedeniyle yıprandı, değil mi¿ Maalesef güneş yararının yanı sıra lekelerden benlere, damar genişlemelerinden kırışıklığa kadar pek çok soruna yol açar. Güneşin zararlarına karşı yapabileceklerinizi Dermatalog Ethem Mercan şöyle açıklıyor:

CİLTTE KURULUK

Tedavisi: Cilt kuruluğunun tedavisinde en çok nemlendiriciler kullanılır. Düzenli nemlendirici kullanımı, kuruluk tedavisinin ana prensibini oluşturur. Nemlendiriciler, farklı mekanizmalarla etkili olur. Bu nedenle piyasada bulunan ürünler üç ana gruba ayrılır:

1) Kapatıcılar ve örtücüler: Bu ürünler esas olarak cildin en üst tabakasını örterek, ciltten buharlaşma yoluyla gerçekleşen su kaybını önler. Sadece ciltte bulundukları zaman etki gösterir. Ciltten temizlendiklerinde deride oluşan su kaybı eski seviyesine döner.

2) Su tutucular: Bu maddeler çevreden su çekerek derinin nemlenmesine yardımcı olur. Ancak düşük nemli ortamlarda, cildin alt tabakalarından su çekerek kuruluğunu artırabilir. Bu nedenle tek başlarına uygulanmayıp, daha çok banyodan hemen sonra ve kapatıcılarla kombine kullanılabilir.

3) Yumuşatıcılar: Bu ürünler daha çok cildi düzgün ve yumuşak tutmak amacıyla kozmetikler içerisine ilave edilir. Cilt hücreleri arasındaki boşlukları dolduruyorlar. Ciltte pürüzsüz bir yüzey oluştururlar.

GÜNEŞ LEKELERİ

Tedavisi: Deriyi soyucu ajanlar, renk açıcılar, dondurma tedavisi (kriyoterapi) ve lazer tedavileri kullanılan yöntemleri oluşturur. Dondurma tedavisi sonrasında yüzde 50’den fazla hastada tedavi alanlarında 6 ay kadar beyaz lekelenme gözlenebilir. Deriyi soyucu yöntemlerle bu risk çok daha az oranda gelişir.

MELAZMA

Alında, yanaklarda ve daha az oranda bıyık bölgesi ile çenede kahverengi yama tarzında lekelenmelerdir. Gebelik maskesi esas olarak hamilelerde, doğum kontrol hapı kullanan genç kadınlarda sık gözlenen bir sorun. Bazı yumurtalık hastalıkları ya da endokrinolojik hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Erkeklerde de görülebilen melazmadan en çok; ultraviyole radyasyonu ve östrojen sorumludur.

Tedavisi: Esmerlerde tedaviye yanıt daha geç ve daha zor oluyor. Tedavide; en sık renk açıcı hidrokinon, kojik asit, azeleik asit, vitamin C gibi kremler, retinoik asit, salisilik asit ve AHA gibi hem renk açıcı hem de soyucu etki gösteren kremler ile poliklinik koşullarında peeling ya da soyma işlemleri uygulanır.

KIRIŞIKLIKLAR

Tedavisi: Güneşe fazla maruz kalınması sonucunda gelişen foto yaşlanma için her geçen gün yeni tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Günümüzde, cerrahi yöntemler dışında, A vitamini türevi ve diğer antioksidan kremler, orta ve derin olarak gerçekleştirilen peeling yani soyma işlemleri uygulanıyor. Bunların yanı sıra botilinum toksini enjeksiyonları, sentetik, semisentetik ve otolog yağ, fibroblast ve kollajen içerikli dermal dolgu maddeleri enjeksiyonları en sık kullanılan yöntemlerdir.

DAMAR GENİŞLEMELERİ

Güneş hasarının bir sonucu olarak gelişirler. Ayrıca aşırı soğuk ve rüzgara maruz kalan kişilerde de ortaya çıkar.

Tedavisi: Kozmetikler: Yeşil baz içeren kozmetik kapatıcı ürünlerdir.

Destrüktif veya harap edici yöntemler: Genişlemiş damarın yok edilmesi hedeflenir. Uygulamada elektrokoterizasyon, kriyoterapi ya da lazer seçenekleri bulunuyor.

Elektokoterizasyon: Anestezi gerektirmeyen, uygulaması kolay bir yöntem. İnce bir epilasyon iğnesi yardımıyla, genişlemiş damar merkezine uygulanan elektrik akımıyla genişleyen damar harap ediliyor. Bu yöntem ile sorun yineleyebiliyor ve yeni damar gelişimi görülebiliyor.

Kriyoterapi: Sıvı azot kullanılarak, püskürtme yöntemiyle veya bir pamuk uç dokundurularak yapılan; dokunun dondurularak harap edilmesi esasına dayanıyor. Sonrasında deride soluk renkli iz oluşabiliyor.

Lazer: Yeni geliştirilmiş, küçük dalga boylu, fazla derine inmeyen lazer yüzeysel damarlanmaların tedavisinde kullanılır.

BENLER

Tedavisi: Benler için herhangi bir krem veya ilaç tedavisi bulunmuyor. Cerrahi yöntemle çıkarılabilen benlerin oluşumunu engellemenin ilk yolu güneşten koruyucu krem kullanmak ve herhangi bir değişim göstermeleri durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak olmalıdır. Et benleri, poliklinik şartlarında; genel anestezi gerektirmeden yakılarak, dondurularak veya sadece kesilerek tedavi edilir.