Tatilde yüzeyim derken boğulmayın!

Okullarda yoğun bir eğitim ve öğretim sezonu geçiren öğrenciler, karnelerini alıp tatilin keyfini çıkarmaya hazırlanıyor.

Serinlemek amacıyla tedbirsiz sahillere, havuzlara, göllere, göletlere, akarsu yataklarına, baraj göllerine ve kayalıklara akın edecek olan çocuklar, her yıl olduğu gibi bu yıl da boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Her yıl dünyada 140 bin, Türkiye’de ise 900 kişinin boğularak can verdiğine dikkat çeken yetkililer, üzücü olayların yaşanmaması için çocukların yalnız başlarına denize gitmemeleri konusunda velileri uyarıyor.

Havaların ısınması ve okulların yaz tatiline girmesi, hem aileleri hem de kamu kurum yetkililerini endişelendiriyor. Son 20 yılda boğulmaya bağlı ölümlerde büyük artışlar yaşandığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı yetkilileri, boğulmanın, kaza sonucu ölüm oranlarında üçüncü, çocuklarda ise birinci sırada yer aldığının altını çiziyor.

“EN ÇOK 10 – 19 YAŞ ARASINDAKİLER BOĞULUYOR”

Suda boğulan çocuklar arasında en çok 10-19 yaşındaki erkeklerin bulunduğunu vurgulayan bakanlık yetkilileri, suda boğulanların yüzde 50’sinin yüzme bildiğini hatırlatarak, ailelerin ve ilgili kurumların gerekli tedbirleri alması gerektiğini belirtiyor. Tedbirsiz alanlarda yüzerken bacağa giren bir kramp, birden başlayan büyük dalgalar, şiddetli akıntı, girdap, sara hastasının geçireceği bir krizin boğulma nedeni olacağını hatırlatan bakanlık yetkilileri, suda boğulan çocuklar arasında 10-19 yaş grubunun yüksek olduğunu belirterek, ailelerin ve ilgili kurumların gerekli tedbirleri almasını öneriyor.

Mesela denize kıyısı olmayan Ankara ve çevresinde 5.5 yıl içinde 98 kişinin, Adana’da kanallarda her yaz yaklaşık 50 kişinin, Samsun’da ise deniz kenarlarında ve baraj gölleri kıyılarında her yıl 20’ye yakın kişinin boğularak öldüğünü söyleyen Samsun Sağlık Müdürü Mehmet Kılıç, boğulmalarda kurbanın genellikle, yüzmenin yasak ve tehlikeli olduğunu belirten uyarı levhalarına uymayan çocuklar olduğunu belirtti.

“12 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR, VELİLERİN GÖZETİMİ ALTINDA YÜZMELİ”

12 yaşın altında olan çocukların velilerinin gözetimi olmadan yüzmemesini isteyen Kılıç, “Çocuk yüzerken ebeveynlerinin sürekli dikkatli olması, gözlerini çocuklarının üzerinden ayırmamaları gerekiyor. Boğulma saniyelik bir olay olduğu için o sırada yetişkinlerin kitap okuması bile çok kötü neticeler doğurmasına, olaya müdahale edememesine sebep olabilir. Çocuklarda mutlaka can simidi kullanılması gerekiyor. Ayrıca anne ve babaların kurtarma ve acil müdahale tekniklerini konusunda bilmesi sahibi olması da son derece önemli. Bu arada yüzmenin yasak olduğu belirtilen alanlarda yüzmeye giden çocuklara karşı ilgili kurumların yetkilileri de kalıcı çözümler üretmesi de boğulmaları bir nebze önleyecektir. ” ifadelerini kullandı.

Yetkili makamlar tarafından yapılan uyarılara aldırış etmeyen bazı çocuklar ise denize girerek serinlemeye çalışıyor. Samsun’un Canik Beldesi Belediye Evleri sahilindeki Bandırma Vapuru’nun çevresini dolduran onlarca çocuk, tatili beklemeden kendilerini denize attı. Bir sezon boyunca gece gündüz çalışıp yorulduklarını belirten öğrenciler, oynamayı ve eğlenmeyi hak ettiklerini söyledi.

Denizi ve kumsalı özlediklerini kaydeden öğrencilerden Kocatepe İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Ahmet Sarıkaya, yaz tatilini denizde yüzerek geçireceğini anlattı.

“TATİLİ İYİ DEĞERLENDİRİN”

Öte yandan tatilde sadece gezip eğlenmenin yanında kitap okuma tavsiyesinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, çocukların kültürel birim ve okuma alışkanlığı kazanması için çocukların tatilde en az 3’er kitap bitirmesi gerektiğinin altını çizdi. Çocukların yoğun bir sezon geçirdiğini hatırlatan Aydın, tüm çocukların iyi dinlenerek yeni sezona başarılı bir şekilde başlayacaklarını da bildirdi.