Tatlı yerine meyve yiyin

Bayram ziyaretlerinde diğer tatlı ikramları geri çevirip meyve, bol süt az kahve içeren sütlü kahve, bitki çayları tercih edin.

BayramIn en önemli özelliği yapılan ziyaretler… Ancak bayram sonunda aşırı yemek tüketmenin pişmanlığını yaşamamak için mutlaka bu ziyaretlerde yeme planınızı önceden hazırlayın. Diyetisyen E. Yasemin Batmaca şu önerilerde bulunuyor…
DİKKATLİ SEÇİN
– Masaya oturduğunuzda yiyeceğiniz besinleri dikkatli seçin. Masada olan tüm yiyecekleri yemek zorunda değilsiniz. Örneğin bir süredir yemediğiniz, bayram sofrasına özel hazırlanmış herhangi bir yemeği veya tatlıyı yemek istiyorsanız, diğer yiyeceklerin miktarlarını kısıtlayın.
– UyanIk olduğumuz her saat için 1 bardak suya ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Bu hesaba gore günde 8-12 bardak su içmeniz gerekir.
– MİsaFİrPERverlİk ve bayramın geleneği şeker, çikolata, tatlı ve çay, kahve, kola gibi ikram amaçlı sunulan yiyecek ve içeceklerin tümünü kabul etmeyerek, aralarında en hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek yine sağlıklı birer seçim olacaktır. Hamur tatlılarından eğer gerçekten yemek istiyorsanız, az az (günde 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde) tüketebilir, yanında da kan şekeri dengeniz açısından biraz yoğurt, ayran, peynir, süt veya light dondurma tüketmeniz gerekir.
– DİĞER tatlı ikramları geri çevrilip, meyve, bol süt az kahve içeren sütlü kahve, çok açık az sütlü çay veya bitki çayları tercih edilmelidir. Çay, kahve, kola gibi içecekler, aşırı tüketildiğinde uykusuzluk, sindirim ve mide problemleri, kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca, yemekten 45 dakika önce veya sonra içilmesi kuralına uygun davranılmadığında kırmızı ette bulunan demiri bağlayarak, emilimini engeller. Bu nedenle ortalama 2-2.5 lt su içmeye özen gösterilmeli, diğer sıvılar aşırı tüketilmemelidir.

Bayramda tatildeyseniz

BayramI bir tatil mekanında geçiriyorsanız açık büfedeki tercihlerinize dikkat etmelisiniz. Öncelikle alkolün her bir gramının 7 kalori olduğu ve vücut tarafından yağ olarak algılandığı unutulmamalı, aşırı tüketilmemelidir. Salatanın üzerine eklemek için büfedeki hazır soslar yerine makul miktarda zeytinyağı ve istediğiniz kadar limon, nar ekşisi veya metabolizmayı hızlandıran balsamik sirke kullanılabilir. Ağır, kızarmış veya şerbetli hamur tatlıları yerine meyveyi, meyveli tatlıları veya dondurma vb. sütlü tatlıları tercih edin. Yüksek oranda doymuş yağ içeren sakatatlardan ve ne kadar yağ eklendiği bilinmediği için, yemeğin yağlı sularından kaçının.