‘Tatlises ekmegimle oynadi’

ISTANBUL - Oryantal Onur Çakmak (Asena), mahkemede verdigi ifadesinde, ayrilma karari almasindan sonra sanatçi Ibrahim Tatlises tarafindan sik sik tehdit edildigini ve çalisma hürriyetinin engellendigini öne sürerek, "Ekmegimle oynadi." diye konustu.

Yaptigi bir basin toplantisiyla Ibrahim Tatlises ile olan birlikteligini bitirdigini açikladigini belirten Asena, bu toplantidan sonra Tatlises tarafindan sik sik tehdit edildigini iddia etti. Asena, “Sürekli okudugum Bilgi Üniversitesi’ne geliyor ya da adamlarini gönderiyor ve bana rahatsizlik veriyordu. Bu nedenle okuldan ayrilmak zorunda kaldim.” diye konustu. Avukatinin da devamli tehdit edildigini belirten Asena, “Çalismak için anlastigim gece kulüpleri ya da gazinolara telefon açip, sahipleriyle konusuyor, ‘o benim evlenecegim kadin, çalistirmayin.’ diyor ve çalismama ekmegimi kazanmama engel oluyordu. Ekmegimle oynadi. Özel televizyon kanallarina çikacagim zaman da ayni sekilde kanalin yetkililerine telefon açarak is almami engelliyordu.” dedi.

Hakimin, “Madem ‘o benim kadinim’ diyor, sana para gönderiyor muydu?” seklindeki sorusuna ise Asena, “Hayir para filan göndermiyordu. Aksine, adima bir kaset çikardi, üç tane de reklam filmi yapti. Bunlardan sadece bir reklam filminden para aldim. Sadece dogum günümde filan ufak tefek hediyeler verdi.” seklinde konustu.

Show TV de yayinlanan gece haberlerinde spiker Saba Tümer’in kendisi ile telefon baglantisi kurdugunu belirten Asena, “Benim, ayrilma karari aldigimi açikladigim günün ertesi gecesi, Saba hanim ile açiklamam konusunda canli telefon baglantisi yaptik. Konuyu orada da söyledim. Benden hemen sonra Saba hanimin kendisine, ‘Asena hanim sizle olan iliskisini bitirdi. Böyle söylüyor.’ seklindeki sözleri üzerine, ‘istedegini söyleyebilir. Istedigi gibi düsünebilir. Önemli olan onun ne düsündügü degil. Benim bitirip bitirmeyecegim. Ben bitirmeden bu iliski bitmez. Ne yahtigini bilmiyor. Kendisinde degil. Etrafinin etkisinde kaliyor. Benden salkanlamaya çalisiyor. O benim kim oldugumu bilir, onu bulmak istesem degil 24 saatte, 12 saatte bulurum.’ seklinde cevap verdi. Bu nedenle ben de sikayetçi olmak zorunda kaldim.

Asena’nin avukati Emin Vahap Simsek ise, “Müvekkilimin bu olay nedeniyle huzuru bozuldu. Korku duymasinin sebebi, geçmiste birlikteyken yasadigi olaylardir. Birliktelikleri sirasinda müvekkilim vurulmustur. Ayni çevre içinde gelisen siddet olaylari nedeniyle bu olayi ciddiye alip korkmustur. Sanigin bu beyanlarindan sonra Türkiye’de 15 gün boyunca gazetelerde köse yazarlari ve sivil toplum kuruluslari Ibrahim Tatlises’in bu sözlerinin tehdit ve siddet içerdigini söylemislerdir. Sikeyitçiyiz.” dedi.

Avukati Sevket Küçük de, Tatlises’in yurtdisinda oldugunu belirterek, Asena ve avukatinin iddialarini kabul etmediklerini söyledi. Avukat Küçük, sanik tarafindan söylendigi belirtilen sözlerin bir suç unsuru ya da tehdit içeren sözler olmadigini ileri sürdü. Küçük, “Bana göre bu sözler nedeniyle müvekkilimin ifade vermesine bile gerek yok.” diye konustu.

Durusma sonunda sanik Ibrahim Tatlises hakkinda daha önceden verilen ihzar (Polis zoruyla getirilmesi) karari verildigini belirten Hakim, ihzar kararinin yenilenerek sanik Tatlises’in ifadesinin alinmasi için beklenilmesine karar verdi. Durusma, dosyadaki eksik evraklarin da tamamlanmasi için ertelendi.

Asena, avukati Emin Vahap Simsek ile adliye çikisinda basin mensuplarinin sorularina, “Mahkemede ifademi verdim. Sikayetçiyim.” diye konustu.