Tatlıses’e partilerden teklif yağdı

İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ebru Gündeş, Gülben Ergen'in de aralarında olduğu yaklaşık 160 sanatçı, Ankara'da siyasi parti liderleri ve Başbakan Erdoğan ile görüştü.

THY’ye ait özel bir uçakla İstanbul’dan Ankara’ya giden sanatçılar, korsan müzikle mücadele için Baykal, Mumcu ve Başbakan Erdoğan’la görüştü

Sanatçılar, korsanla mücadaleye destek için gittikleri Ankara’da önce Anıtkabir’i ziyaret etti. Orhan Gencebay’ın Atatürk’ün kabrine çelenk bırakmasının ardından, MESAM, MÜ- YAP, MÜYOR-BİR ve MSG üyesi sanatçılar saygı duruşunda bulundu.

MECLİS KARIŞTI
Başkent’e çıkarma yapan sanatçılar arasında, Orhan Gencebay, Ali Rıza Binboğa, İbrahim Tatlıses, Latif Doğan, Arif Sağ, Ebru Gündeş, Ferdi Tayfur, Gülben Ergen, Özcan Deniz, Ali Şan, Latif Doğan, Göksel, Yavuz Bingöl, Selami Şahin, Suavi, Ali Kocatepe, Zara, Safiye Soyman, Adnan Şenses, İsmail Türüt, İsmail YK, Şahin Plak’ın sahibi Şahin Özer, Ulus Plak’ın sahibi İskender Ulus yer aldı.

Sanatçılar, Anıtkabir’den sonra toplu halde Meclis’e gitti. 160’a yakın sanatçının akın etmesiyle Meclis bir anda karıştı. Genel Kurul’daki milletvekilleri, sanatçıları görebilmek için kulise akın etti. Sanatçılar, ANAVATAN Lideri Erkan Mumcu, CHP Lideri Deniz Baykal ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp destek istedi. Erdoğan’ın talimatı üzerine İçişleri Bakanı Aksu ile Adalet Bakanı Çiçek, bu sorunu görüşmek için 21 Aralık’ta toplantı yapacak.

Tatlıses’e transfer teklifi

Sanatçılara gereken desteğin verileceğini söyleyen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, sanatçılara partilerine katılma teklifinde bulundular. Mumcu, Tatlıses’e transfer teklifini ilk önce kulağına yaptı ancak daha sonra kürsüden herkese bu teklifi açıkladı. Mumcu, “İnşallah İbrahim Tatlıses’i Meclis’te görürüz. Sadece İbrahim Tatlıses’i değil tüm sanatçıları görürüz” dedi. Tatlıses ise bu sözlere gülümsemekle yetindi. Görüşme sırasında günah çıkarmak istediğini ifade eden Deniz Baykal ise, siyasi çalışmaları sırasında zaman zaman bazı sanatçıların eserlerini kullandıklarını belirterek, “Halk beğeniyor diye size haber vermeden bazı parçaları çaldığımız oluyor. (Biz de sanatçıların reklamını yapıyoruz) diye düşünsek de izin almadan yapmamalıyız” diye konuştu.