TAV hisseleri tavan yaptı

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 465,78 puan düşerek 43.363,34 puandan kapandı.

Hisse senetleri ortalama yüzde 1,06 değer yitirdi.

TAV HİSSESİ ARZDA ALAMAYANLARIN TALEBİYLE TAVANDAN KAPANDI

TAV Havalimanları Holding’in hisseleri halka arz sırasında talep ettiği halde alamayan yatırımcıların talebine bağlı olarak ilk işlem gününde açılış işlemleri aşamasında 11 YTL olan tavan fiyata yükseldikten sonra seans sırasında gelen kâr realizasyonlarının ardından yine tavan fiyata yükselerek ilk seans sonunda bu seviyeden kapandı.

İMKB 100 endeksi <.XU100> ilk seansta yüzde 1.06 kayıpla 43,363.34 puandan, işlem hacmi de 757.94 milyon YTL seviyesinden kapandı. TAV hisseleri ise 264.2 milyon YTL ile toplam hacmin yaklaşık yüzde 34’ünü oluşturdu.

Ata Yatırım Portföy Yöneticisi Murat İnceleme, “Hissenin arzında karşılanma oranı çok düşüktü. Arzda alamayanlar alıyor. Endeks seviyesi olarak yüksek bir dönemde gerçekleşen popüler bir halka arz oldu. Tavan açıldıktan sonra da şimdi kâr realizasyonu oluyor” dedi.

TAV halka arzında yurtiçi talebin arz edilen hisselerin 9 katı, yurtdışı talebin ise 18 misli olduğu belirtilmişti.

Raymond James analisti Kerem Tezcan, “… Halka arz öncesinde dikkatler şirket üzerinde toplanmıştı. Talebin çoğunluğu yabancı kurumsal müşterilerden geliyor” dedi.

Analistler yerli yatırımcının seans içindeki satışlarda kâr realizasyonu yaptığını ve yabancı yatırımcının ise aldığını söylediler.

TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin halka arz edilen 44.57 milyon YTL nominal değerli hisse senetlerinin, halka arz fiyatı olan 10.00 YTL fiyat baz alınarak işleme başlamasına karar verilmişti.

Halka arz sonucunda halka arz edilen hisse miktarı nominal 44.56 milyon YTL ve şirketin halka açıklık oranı da yüzde 18.4 olarak gerçekleşti. Satışın yüzde 69’u yurtdışı kurumsal yatırımcılara yapıldı.

ÖNGÖRÜLER

ABD lokomotif hisselerindeki düşüşün ardından İMKB’de hafif düşük açılış bekleniyor ancak Japonya ve gelişmekte olan piyasalardaki olumlu gidiş destek oluşturuyor.

İran’ın nükleer programını durdurmayı kabul etmemesi nedeniyle Batı ve İran arasında artan gerilim ve yüksek petrol fiyatlarına karşı tepki ile Wall Street’te yatırımcılar bazı lokomotif hisseleri sattılar. Ancak çip üreticisi şirket hisselerinin toparlanmasıyla teknoloji hisseleri yükseldi ve Nasdaq’ın önceki kayıplarını tersine çevirerek altı yılın en yükseğinden kapanmasına destek oldu.

Brezilya art arda ikinci gününde rekor kapanışla günü bitirirken, ülkenin para birimi real 9 ayın en güçlü seviyelerinden geriledi. Nikkei , Mitsubishi Estate Co. Ltd. gibi ihracatçı ve emlak şirketlerindeki kazançların önderliğinde 7 yılın en yüksek seviyelerine tırmandı.

Ata Yatırım’dan Osman Büyükgöksu, “Amerika’dan gelen düşüş haberiyle biraz yavaşlama yaşanabilir. Japonya’da ve gelişmekte olan ülkelerde problem yok” dedi.

ABD’de bazı hedge fonların petrol ve altında son haftalardaki hızlı yükselişe açık pozisyonda yakalandığı dedikoduları olduğunu söyleyen Büyükgöksu, “Netleşmemekle birlikte piyasaları bozucu bir durum olabilir” diye ekledi.

Büyükgöksu, 43,500 puanda destek, 44,200/44,300 seviyelerinde de direnç oluşacağını tahmin ettiğini söyledi.