‘Tavşan parti’ iddiasına Oğan’dan yanıt

'Tavşan partisi formülü' iddiasına MHP başkan adaylarından Sinan Oğan'dan yanıt geldi.

Ankara'da konuşulan 'tavşan partisi formülü' iddiasına MHP başkan adaylarından Sinan Oğan'dan yanıt geldi. Oğan, "Şimdi de bir "Tavşan Parti" hikayesi çıkardılar. Başkasını bilmem ama Bozkurt o tavşanı yer" dedi. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da 'tavşan parti' ifadesine tepki gösterdi.

Ankara'da genel başkan adaylığını açıklayan Meral Akşener’in MHP’den dışlanması durumunda, yeni bir oluşumun içinde olabileceği kırgın MHP’lileri de bu çatı altına toplayacağının konuşludğu belirtiliyor. Ancak, olası erken seçime girmeye olanak sağlamak için ‘sıfırdan teşkilatlanmak yerine’ var olan bir partinin yönetimini devralabilecekleri de ifade ediliyor. siyasette, seçime girmek için yapılan bu işbirliğine ‘tavşan parti formülü’ deniliyor. Bu tavşanın, Demokrat Parti olacağı öne sürülüyor. Bu iddialara ilişikin hem DP hem de MHP'li muhaliflerden açıklama geldi.


Bu iddiaların ardından Genel Başkan adaylarından Sinan Oğan'dan  ilginç bir mesaj geldi. Sinan Oğan Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:
Şimdi de bir "Tavşan Parti" hikayesi çıkardılar. Başkasını bilmem ama Bozkurt o tavşanı yer

DP'DEN AÇIKLAMA VAR

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal ise şunları söyledi: Bu tür zihin jimnastiklerinde ilk akla gelebilecek yapı tabiatıyla 70 yıllık geçmişiyle, Demokrat Parti. Öte yandan kullanılan 'tavşan parti' ifadesi çok hoş değil. 70 yıllık bir geçmişi olan bir partiye kalkıp böyle bir ifade kullanmak çok doğru bir şey değil. Biz siyasette olan biteni, diğer partilerdeki gelişmeleri nezaket dairesi içerisinde izliyoruz. DP, yapısı itibarıyla ister, Ak Parti ister MHP ister başka partiler olsun oy geçişkenliği en yüksek parti. AKP'nin Menderes ve Özal vurgusuyla bu büyük misyonun geçmişini yağmalama gayretlerini, zaman zaman MHP de dahil olmak üzere, CHP'nin bize yönelik tasarruflarını görüyoruz. Bu manada bulunduğumuz yerin anlamını da biliyoruz. Bu sebeplerle Sayın Akşener ile ilgili bu tür isnatlar olur, Meral Hanım'ın geçmişte Doğru Yol Partisi'nde görev yapması dolayısıyla, siyaset kürsüsüne DYP ile çıkmış olmasından dolayı tabiidir yorumlar. Meral Akşener Hanım bugün için başka bir partinin genel başkan adayıdır, aynı zamanda üyesidir. MHP'nin içinde bulunduğu bu sürece yönelik ne bizim ne iktidar partisinin ne de başka muhalefet partilerinin şu aşamada yorumda bulunması doğru değil. Bizim temel iddiamız ve temel bakışımız şu, Türkiye'de bugün şizofrenik bir durum var. Bu şizofrenik duruma itirazı olan herkesi elbette her daim Demokrat Parti'ye davet ediyoruz.

KURULTAY SÜRECİ BAŞLADI

Uysal, partisinde olağan kurultay sürecinin başladığını, tarihin kesinleşmediğini ancak sonbaharda kongreyi toplayacaklarını bildirdi.

NEDEN TAVŞAN PARTİYE İHTİYAÇ DUYULUR?

Seçime, erken seçime girmeye olanak sağlamak için "sıfırdan teşkilatlanmak yerine" var olan bir partinin yönetimini devralma şeklinde yapılan iş birliği, "tavşan parti" formülü olarak ifade ediliyor.   Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. maddesinde, "Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunması şarttır." hükmü yer alıyor.