Tavuk dönerciler isyanda

Konya'da bir tavuk dönerci kuş gribi nedeniyle işlerinin azalmasını bedava tavuk döner dağıtarak protesto etti.

Merkez Karatay ilçesi Pir-i Mehmet Paşa Çarşısı’nda faaliyet gösteren Milenyum Döner Evi Sahibi Ahmet Şahin, daha önce günlük 50 kilo döner satarken kuş giribi sonrası 5 kiloya kadar düştüklerini söyledi. Konya’da tavuk döner satan birçok işyerinin çok zor günler yaşadığını ifade eden Şahin, bu durumu protesto etmek için bedava tavuk döner dağıtma kararı aldıklarını açıkladı.

Etkinlik sırasında bir açıklama Konya Yumurta Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Hasan Konya, kuş giribiyle ilgili gerekli tedbirlerin Tarım ve Sağlık Bakanlıklarınca alındığını açıklayarak vatandaşların entegre tesislerde üretilen tavukların etini rahatlıkla tüketebileceğini vurguladı.

Ücretsiz olarak dağıtılan tavuk dönere Konyalılar büyük ilgi gösterdi.

Milenyum Döner Evi’nden bedava aldığı tavuk döneri yiyen Hasan Derinçay (70) isimli vatandaş kuş gribi korkusu taşımadığı söyledi. Doğuda kendi hastalıklı tavuklarını yiyen vatandaşların kuş giribine yakalandığını aktaran Derinçay, tavuk etini ucuz olduğu için her zaman tercih ettiğini dile getirdi.

Ücretsiz döner sırasında bekleyen Selahattin Kaya (21) ise ilginç bir yorum yaparak zarar eden ilaç firmalarının kuş gribini gündeme taşıdığını iddia etti. Kaya, hiçbir tereddüt göstermeden elindeki döneri yiyerek kampanyayı yapan döner evine teşekkür etti.