Tavuk itlafınıda magandalaştırdılar

Kayseri Tarım İl Müdürlüğü, kuş gribi şüphesiyle tavukları canlı canlı açık alana ya da kafaları kesilmek suretiyle derelere atan kişilerin yakalanması için jandarmadan yardım talebinde bulundu.

“Kuş gribi tespiti olmamasına karşın insanlarımızın bu tavukları keserek ya da açık alana canlı canlı bırakarak ellerinden çıkartmalarına anlam veremiyoruz” dedi.

Akay, daha önce uyarı da bulunmalarına karşın Kocasinan ilçesi Buğdaylı köyü yakınlarından geçen dereye 200 kadar yumurta tavuğunun kafaları kesilerek atıldığını hatırlatarak, “Vatandaşlarımız ellerindeki tavukları hasta olmamasına karşın itlaf etmek istiyor, kendi ellerinden çıkartmağı düşünüyorlarsa mutlaka bize haber etsinler. Rastgele yerlerde kafalarını keserek atma, ya da açık alana canlı olarak terk etmelerine gerek yok. Böyle bir panik içerisinde olmak da yersiz. Çünkü şu ana kadar sadece şüphe var. Kesinlikle Kayseri’de netleşmiş kuş gribi vakası yoktur” diye konuştu.

Adnan Akay, Sarımsaklı suyuna kafalarını keserek atılan tavuklarla, Buğdaylı köyü yakınlarında açık alana terk edilen canlı tavukların sahiplerinin bulunması için çalışma yaptıklarını da belirtti. Akay, bu tavuk sahiplerinin ve aile fertlerinin mutlaka hastaneye gitmelerini ve kendileri ile irtibat sağlamalarını da isteyerek, jandarmanın arama çalışmasının da bundan dolayı olduğunu sözlerine ekledi.