Tavuk katliamı kuş gribine çare değil

Halkın Kurtuluş Partisi üyesi bir grup, tavuk katliamının kuş gribine çare olmayacağını belirterek Sultan II. Mahmut'un Sultanahmet Divanyolu üzerindeki türbesi önünde basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan parti temsilcisi, dünyada 74 kişinin kuş gribi nedeniyle öldüğünü oysa her bir dakikada 38 kişinin trafik kazasından öldüğünü söyledi. Kuş gribi nedeniyle ölen insanların sadece 4’ünün Türkiye, geri kalan 70’inin ise uzakdoğuda yaşandığını belirten temsilci, “Böyle bir hastalık korkutucu olabilir mi, böyle bir hastalıktan korkmalı mı? elbette hayır. Böyle bir hastalık insanlar için tehlikeli bir salgın oluşturmaz.” dedi.

Halkın tavuk ve tavuk ürünleri yemediğini belirten yetkili, ülkede kanatlı hayvan üretiminin durdurulduğunu ve bitirilmek istendiğini söyledi. Kanatlı hayvanların itaf edilmesinde insanlık dışı görüntülerin yaşandığını belirten yetkili, hayvanların aşılanması ile sorunların çözülebileceğini, insanların da korkusuzca tavuk ürünlerini yiyebileceğini savundu.

Öte yandan, basın açıklaması için aileleriyle birlikte gelen 5 çocuğun önce ailelerinin yanında, açıklama yapan grubun önünde oyun oynaması dikkat çekti. Aileler, bir süre sonra çocuklarını grubun arkasına götürmek zorunda kaldı.

Güvenlik önlemleri altında yapılan basın açıklamasının ardından grup, olaysız dağıldı.