Tavuk operasyonuna çıkan zabıta tavuk bulamadı

Bayram arifesinde mezarlıklarda sahte imam operasyonlarıyla gündeme gelen belediyelerin zabıta ekipleri, kuş gribi nedeniyle çıktıkları tavuk operasyonunda tavuk bulamadı.

Kanatlı hayvan giriş ve çıkışlarının kontrol altına alınması amacıyla belediyelere bağlı zabıta ekipleri, sürekli denetim yapıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri, bayram arifesinde tavuk operasyonuna çıktı. Şehrin değişik noktalarına baskın düzenleyen zabıtalar, operasyon sonrası tavuk bulamadan eli boş döndü.

Başta Urfakapı, İlçe Otogarı, Kuru Çeşme ve Kayapınar bölgelerinde denetim yapan zabıtalar, tek bir canlı tavuğa rastlayamadı. Pazarları da dolaşan zabıtalar, buradaki kesilmiş tavuk satışlarına bir müdahalede bulunmadı. Operasyon sırasında kimi vatandaşlar ise, kuş gribi nedeniyle ellerindeki tavukları satamadıklarından dert yandı.

Belediyenin tavuk satışlarını olumsuz etkilediğini savunan vatandaşlar, bayram öncesi biraz olsun satışlarda hareketlenme olduğunu söyledi. Şuana kadar 100’ün üzerinde kanatlı hayvana el koyan zabıta, bunları tedbir amaçlı bir depoda tutuyor. Yapılan incelemeler sonucunda, herhangi bir bulguya rastlanmazsa kanatlı hayvanlar itlaf edilecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek, Kurban Bayramı öncesi kanatlı hayvan satışının artacağı ihtimaliyle bu operasyonu yaptıklarını söyledi. Türkiye gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden kuş gribiyle ilgili Diyarbakır Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu tarafından alınan karar uyarınca çalışmalara başladıklarını anlatan Zirek, hiçbir kanatlı hayvanın satışına izin vermediklerini vurguladı.

Şehre getirilen canlı kanatlı hayvanların girişine izin verilmediğine dikkat çeken Zirek, “Diyarbakır’a sokulmaya çalışılan hayvanlara el konuluyor. Ölü bulunan kanatlı hayvanlar Tarım İl Müdürlüğü’ne teslim ediliyor. Onlarda gerekli tahlilleri yapıyorlar. Zabıta Koordinasyon Kurulu olağanüstü toplanarak yapılan çalışmalar ve alınacak önlemleri tekrar değerlendirerek kentin tüm olası satış noktalarının kontrol altına aldı. Diyarbakır’da kanatlı hayvan satışları yasaklanırken, konuya ilişkin çalışmaları daha sağlıklı yürütülebilmesi için ilave ekiplerin oluşturulmasına karar verildi. Bütün belediyelerin zabıta ve çevre sağlık ekipleri tarafından kent Bağlar, Suriçi, Kayapınar ve Yenişehir olmak üzere dört bölgeye ayrılarak çalışmalara devam ediliyor. Tarım İl Müdürlüğüne ulaşamayıp Büyükşehir Belediyesine telefon ve bizzat başvuran vatandaşların ihbarları değerlendirilerek, kentin çeşitli bölgelerinde, güvercin, tavuk, hindi ve serce olmak üzere ölü kanatlı hayvanlar toplanarak Tarım İl Müdürlüğü’ne tutanak karşılığı teslim ediliyor.” dedi.

Toplanan canlı kanatlı hayvanların 5 gün boyunca gözetimde tutulacağını kaydeden Zirek, herhangi bir olumsuz sonuç çıkmaması halinde dahi toplanan hayvanları itlaf edeceklerini açıkladı.