Tavuk satışları durunca balık satmaya başladılar

Türkiye'de kuş gribinin ilk kez görülmesi sonrasında tavuk üreticileri endişe edilecek bir durum olmadığını söyleseler de tavuğa olan ilgi azalmış durumda. T

Ancak üreticiler yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğini belirterek, vatandaşlardan canlı tavuk almamaları konusunda uyarılarda bulunuyor.
Tokat’lı esnaf Ahmet Çalışkan, işlerinin kötü gittiğini görünce, reyonlarında bulunan tavuk ve tavuk ürünlerin yanında balık satıyor. Dükkânında balık satmaya başlayan esnaf oldukça memnun. Balık satışları yüzünü güldürüyor. Satışlarının iyi olduğunu dile getiren Ahmet Çalışkan’ı, tavukçuluk sektörünün bu halde olması bir hayli üzmüş. Tokatlı esnaf Çalışkan, 20 senedir tavuk sattıklarını ilk kez böyle bir durumda kaldıklarını ifade etti. Esnaf Çalışkan, “Kuş gribinin ortaya çıktığı günden bu yana, tüm önlemlerin alındığını dile getiren uzmanlara rağmen vatandaşlar tavuk eti ve ürünlerinden uzak duruyor. Bizde burada işçi çalıştırıyoruz, bizimde ailemiz, bakmaya yükümlü insanlar var. Tavuğa rağbetin azaldığı günlerde farklı arayışlara girdik. Bir arkadaşımın fikriyle dükkânımda balık satmaya karar verdim” dedi.

Tokatlı esnaf Ahmet Çalışkan, “Şu ana kadar Tokat’ta ve ülke genelinde entegre tavuk üretimi yapan herhangi bir tesiste, bu hastalığa rastlanmamasına rağmen vatandaşlar tavuk etinden çekiniyor.” diye konuştu.

Tavuk ürünlerinin bulunduğu dükkânda Palamut 4 YTL, Alabalık 5 YTL, Hamsi 5 YTL’den satılıyor.