Tavuk satışlarının 250 tondan 4 tona düştü

Kuş gribi nedeniyle tavuk eti satışlarının aylık 250 tondan 4 tona indiği Sivas'ta tavuk satışlarını tekrar canlandırmak isteyen esnaf, vatandaşlara bedava tavuk döner dağıttı.

Kuş gribi ve Kurban Bayramı’nın da etkisiyle iyice düşen tavuk satışları, tavuk üretici ve satıcılarını zora soktu. Satışları arttırmanın yolunu arayan esnaflar ilginç yollar denemeye başladı. Sivas’ta esnaf, 250 kilo tavuk döner yaparak vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

Dönerciler tavuk etinin sağlıklı olduğunu göstermek için ilk pişen etleri önce kendileri yedi. 2 ayrı yerde kurulan döner standına vatandaşların ilgisi ise bir hayli fazlaydı. Stant önünde kuyruk oluşturan büyük küçük herkes para ödemeden aldıkları tavuk dönerleri afiyetle yedi. Kuş gribi etkisinden kurtulamayan bazı vatandaşlar da tavuk dönere mesafeli yaklaştı. Çocuklar, “Et döner olsaydı yerdik” derken, bazı bayanlar ise “Şüpheli olduğu için alıp yemiyoruz.” diye konuştu.

Kuş gribi vakalarının görülmesinin ardından işlerinin durma noktasına geldiğini belirten As Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yörük, bedava döner dağıtarak beyaz et sektörünü tekrar canlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Hastalık öncesi il genelinde ayda 250 ton tavuk eti sattıklarını hatırlatan Yörük, Kurban Bayramı’nın da etkisiyle şimdilerde bu oranın 4 tona kadar indiğini ifade etti. Yörük, kuş gribi hastalığının engre tesislerde görülmesinin imkansız olduğunun da altını çizdi. Yörük, “Vatandaşlarımız bu tavukları rahatlıkla tüketebilir. Ürünlerimizin sağlıklı olduğunu göstermek ve vatandaşın ön yargısını kırmak için ‘tavuk döner günü’ düzenlemeye karar verdik. Şehrin 2 ayrı noktasına kurduğumuz döner stantlarına vatandaşların ilgisi beklentimizin çok üstünde oldu. Lokantalara da 3 gün boyunca ücretsiz tavuk vereceğiz.” şeklinde konuştu.