Tavuk sektörü piknik sezonuyla kendine geliyor

Yaşanan kuş gribiyle kabus dolu günler yaşayan tavuk piyasası, havaların ısınmasıyla birlikte gelen piknik sezonuyla toparlama sürecine giriyor.

Tavuk üreticilerin şimdi ikinci sevinci piknik sezonunun açılması.
Ucuz protein kaynaklarından biri olan tavuk ve yumurtayı teşvik için çeşitli promosyon ve reklam çalışması yaptıklarını belirten tavuk firmaları, bu sayede satışlarının yüzde 80’lere kadar çıktığını belirtiyor. Üreticiler bu rakımın havaların ısınmasıyla birlikte eski günlerde olduğu gibi yüzde 100’lük bir orana ulaştığını kaydediyor.

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte mangallık ürünlerin satışında ve fiyatlarında farkedilir bir artış yaşadıklarını ifade eden Keskinoğlu Tavukçuluk A.Ş. Halkla İlişkiler Sorumlusu Serdar Zingin, “Tavukçuluk sektöründe her yıl, baharın gelmesiyle birlikte bir hareket yaşanıyor. Piknik mevsimi nedeniyle bu aylarda mangallık piliç eti ürünlerin satışında yükselme oluyor. 2006 yılına zararla giren sektörde Mayıs ayından itibaren yaşanması beklenen bu hareketlilik, satışları yükselteceği gibi firmaların rahat nefes almalarını sağlayacaktır. Keskinoğlu olarak yüzde 100 kapasiteyle çalışan üretimimiz ve değişmeyen ürün kalitemizle tüketicilerimize sağlıklı ve lezzetli mangal keyfi sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kuş gribinden dolayı yaşanan güvensizliğe dikkat çeken Serdar Zingin, Keskinoğlu olarak 43 yıldır üretimin her aşamasında en çok önem verdikleri konunun sağlık ve hijyenin olduğunu vurguluyor. Özenle yetiştirilen piliçlerden ve yüksek biogüvenlik tedbirlerinin eksiksiz uygulandığı tesislerde üretim yaptıkarını belirten Zingin, markalı ürün tüketimi konusunda halkın rahat davranmasını istedi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın açık ürün satma yasağı getirdiğini hatırlatan Zingin, bu yasağın diğer sağlık ürünlerinde de uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Havaların ısınmasıyla birlikte tavuk satışlarında artış yaşandığını söyleyen Afra Marketleri Bölüm Satış Sorumlusu Süleyman Şahin, kuş gribiyle birlikte yaşanan krizin aşıldığını kaydetti. Tavuk satışlarında gözle görülür bir canlanma olduğunu anlatan Şahin, öneceki fiyat yüzdelerini yakaladıklarını kaydetti. Şahin, “Tavuk satışlarında özellikle gripten sonra çok fazla düşüş yaşadık. Mangallık ürünlerde fiyatlar 1,5 YTL’ye kadar gerilemişti. Şimdilerde ise havaların ısınması ile birlikte bu fiyat 4,5 YTL’ye yükseldi.” şeklinde konuştu.

Sağlıklı tavuk tüketimi için markalı ürünleri tavsiye eden Adese Alışveriş Merkezi satış sorumlusu Veteriner Hekim Fazıl Canbay, büyük firmaların biyogüvenlik sistemlerinin olduğunu belirtti. Üretici firmaların sağlık konusuna çok dikkat ettiklerini dile getiren Canbay, vatandaşların gönül rahatlığıyla tavuk ürünlerini tüketebileceklerini aktardı. Adese marketleri olarak kuş gıribinin yaşandığı dönemde satışların durduğunu söyleyen Canbay, “Gribin yaşandığı dönemde marketlerimizde hiç bir tavuk ürününü satmadık. Üretcilerin yanında satıcı konumundaki biz marketler de zor günler yaşadık. Ama şimdilerde satışlardan çok memnunuz. Bu satışlarımızın büyük bölümünü mangallık ürünler oluşturuyor.” şeklinde konuşuyor.