Tavuk ücretsiz olunca kapışıldı

Erzincan'da tavuk satışı yapan özel bir firma tarafından, mangalda pişirilen tavuklar ücretsiz dağıtılınca izdiham yaşandı.

Erzincan Fevzi Paşa Caddesi üzerinde bulunan et ve tavuk satışı yapan özel bir firma tarafından bugün öğlen saatlerinde mangalda pişirilen tavuklar vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. İşyerinin önüne iki adet mangal kurarak, 100 kilo tavuk pişiren ve 2 binin üzerinde haşlanmış yumurta dağıtımı yapıldığı esnasında, vatandaşlar pişmiş tavukları ekmeklerinin arasına koyabilmek için izdiham oluşturdu.

Türkiye genelinde yaşanılan kuş gribi hastalığı sebebiyle, entegre tesislere ait tavuk satışı yapan işletme, entegre tesislerinde hastalıkla ilgili her hangi bir problem olmadığını göstermek için ekmek arası tavuğun yanı sıra, vatandaşlara ayran ve haşlanmış yumurta ikramı yaptı. Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk ve Ticaret Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç’ın da katıldığı mangal sefasında, ücretsiz dağıtılan tavuklar ekmek arasına konularak afiyetce yenildi.

Özelikle dar gelirli ailelerin tercih ettiği tavuğun ortaya çıkan hastalıkla birlikte ilgi görmediğini açıklayan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, entegre tesislerinde üretilen tavukların ve yumurtaların her hangi bir risk taşımadığını ancak uzmanların tarifi üzerine ne şekilde pişirilmesi gerekirse ona göre hareket edilmesi gerektiğini açıkladı.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aydın Yalvaç ise Türkiye üzerinde tavuk hastalığı sebebiyle değişik oyunlar oynandığını ileri sürerek, “Burada önemli olan hastalığın insanlara yayılmasını engellemektir. Bunun üzerinde gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Entegre tesislerde herhangi bir sıkıntı yoktur. Vatandaşlar gönül rahatlığı ile entegre tesislerde üretilen tavukları yiyebilirler.” şeklinde açıklama bulundu.

Et ve tavuk satışı yapan işletme sahibi Adnan Güler, bu sektörün ayakta kalması için entegre tesislerinde herhangi bir problem olmadığını göstermek maksatıyla 100 kilo tavuk eti ve 2 bine aşkın yumurta dağıtımı yaptıklarını ifade etti. Ücretsiz tavuk ve yumurta dağıtımını duyan onlarca vatandaş işyeri önünde toplanarak tavuk ve yumurta yedi.