Tavukçular günde 800 bin YTL zararda

Beyaz Et Üreticileri Derneği Başkanı Kemal Akman, tavuklarda kuş gribi olduğunun açıklanmasının ardından kanatlı hayvan tüketiminin yüzde 70 azaldığını belirterek, tavukçuların günlük 800 bin YTL zarar ettiğini bildirdi.

Geçtiğimiz sene Ekim ayında Balıkesir’de ortaya çıkan kuş gribi olayının ardından tüketimin yüzde 90 gerileyerek yüzde 10’lara kadar düştüğünü kaydeden Akman, “Balıkesir’deki olay meydana çıkınca 2 milyon 100 bin olan tavuğun bir kilosu 1 milyon 100 bin liraya kadar geriledi” diye konuştu. Bölgedeki hastalıktan insanların etkilenmemesi sonucu tüketimin Aralık ayı itibariyle yüzde 70’lere çıktığını aktaran Akman, tavuğun kilosu yıl başının da etkisi ile 2 milyon 200 bin liraya kadar yeniden yükseldiğine idikkat çekti.

Akman, beyaz et tüketiminin, ölümlerin kuş gribinden olduğunun açıklanmasından sonra yüzde 70 düştüğünü

belirterek, tavukçuluk sektörünün günde 800 bin YTL zararda olduğunu bildirdi. Hastalık şüphesi taşıyan Ağrı, Kars, Iğdır, Van, Urfa gibi şehirlerde modern ticari anlamda tavukçuluk yapan tesislerin bulunmadığını dile getiren Akman, “Buralarda, aileler kendi ihtiyaçları için küçük kümeslerde hayvan besliyorlar. Bu bölgelerde, Türkiye ekonomisini etkileyecek bu anlamda modern çiftlik sayısı oldukça az” ifadesini kullandı.

GÖÇ YOLLARI ÜZERİNDE SERBEST KANATLI YETİŞTİRİLMESİ YASAKLANMALI

Kemal Akman, göç yolları güzergahı üzerinde yer alan yerleşim birimlerinde serbest kanatlı yetiştirilmesinin yasaklanması gerektiğini kaydederek, şu önlemlerin alınmasını istedi:

-Köy tavukçuluğu diye nitelendirilen serbest beslenen kanatlıların tüketiminden kesinlikle kaçınılmalı.

-Kanatlılarda görülen şüpheli ve toplu ölümler zaman geçirilmeden resmi makamlara ihbar edilmeli. İhbardan önce ölen hayvanlara tazminat ödenmediği, sadece devlet eliyle itlaf edilen hayvanların bedellerinin sahiplerine ödendiği herkese duyurulmalıdır.

-Kuş gribinin halen insandan insana bulaşmadığı dikkate alınarak, hayvandan insana bulaşmayı önleyecek şekilde hayvanlarla iç içe yaşama tarzını terk etmek gereklidir.