Tavukları alınan kadın gözyaşlarını tutamadı

Rize'de üç ayrı yerde meydana gelen şüpheli tavuk ölümleri sonucu alınan numunelerde yapılan ilk incelemeler pozitif çıktı.

Çaycılar köyünde 2 tavuğu alınan Şadiye Atmaca (72) isimli bayan tavukları götürülürken gözyaşlarını tutamadı.
Rize merkeze bağlı Çaycılar ve Küçükçayır köyleri ile Çayeli ilçesine bağlı Madenli Beldesi Çamlıca Mahallesi’nde tavuk ve bazı kanatlı hayvanlarda şüpheli ölüm vakaları yaşandı. Yetkililer, tarafından söz konusu hayvanlardan alınan numuneler incelenmek üzere 3 Şubat 2006 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Samsun Bölge Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Burada yapılan ilk incelemeler sonucunda numunelerin pozitif çıktığı belirtildi. Numunelerin kesin teşhis için İzmir Bornova ve Ankara’da bulunan Araştırma Enstitüsü’ne gönderildiği ifade edildi.

Tarım İl Müdürlüğü, numunelerin şüpheli pozitif çıkmasının ardından bu üç bölgede tavuk itlaf çalışması başlattı. Üç bölgede toplam 380 tavuk bulunduğu Çaycılar köyü’nde itlaf çalışmasının tamamlandığı kaydedildi.

Çaycılar Köyü’nden Ahmet Soymaz isimli vatandaşın geçtiğimiz günlerde ölen 3 tavuğundan alınan numunelerin pozitif çıktığı bildirildi. Köyde ortaya çıkan tek vaka sonrası Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, bugün Çaycılar Köyü’ne giderek itlaf ve dezenfekte çalışmaları yaptı. Ekipler, Ahmet Soymaz’ın tavuklarına ait kümesleri dezenfekte ederken, tavukları beslemek için kullanılan aletlerde imha edildi.

Evinin yanındaki kümeslerde tavuk beslediğini ve 10 tane tavuğu olduğunu belirten Ahmet Soymaz, geçtiğimiz günlerde 3 tavuğunun hastalanarak öldüğünü belirtti. Soymaz, “Ölen tavuklardan ikisini kendim gömdüm. Bir tanesini ise Tarım İl Müdürlüğü’ne götürerek teslim ettim. Diğer tavuklarım da itlaf edildi. Yapılan inceleme sonucunda kuş gribi şüphesi olduğunu öğrendim.” dedi. Vakanın ortaya çıkmasının ardından yapılan tedavilerde Soymaz ailesinde hastalık belirtisine rastlanmadı.

Öte yandan Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Çaycılar Köyü’nde itlaf ve dezenfekte çalışması yaparken 2 tavuğu olan Şadiye Atmaca’nın tavuklarını almak için evine gitti. Atmaca, ekiplerini tavuklarını alması sırasında gözyaşlarını tutamadı. Tavukları götürülürken gözyaşlarına boğulan Atmaca, “Onlara ben gözüm gibi baktım. Sürekli aspirin veriyordum. Alın ama bunun hesabını Allah’a veremezsiniz.” diye dert yandı.