TAYAD’lilardan suç duyurusu…

RIZE - Tutuklu Aileleri ile Yardimlasma Dernegi (TAYAD) üyesi bir grup, 2 Kasim 2005 tarihinde Rize'de meydana gelen olaylarla ilgili suç duyurusunda bulundu.

TAYAD üyeleri, kendilerine saldiranlar ile saldiriyi provoke ettiklerini ileri sürdükleri polis memuru Adem Albayrak, Rize Belediye Baskani Özel Kalem Müdürü Fahrettin Kaya ve daha sonra olayla ilgili yaptiklari açiklamalardan dolayi Vali Enver Salihoglu, AK Parti Rize Milletvekili Abdulkadir Kart, Belediye Baskani Halil Bakirci hakkinda suç duyurusunda bulundu.

Basvurunun ardindan adliye binasi önünde basin açiklamasi yapmak isteyen gruba polis müsaade etmedi. Açiklamanin adliye binasinin bahçe duvarlarinin disinda yapilmasini isteyen polisler ile grup arasinda kisa süreli tartisma yasandi. Daha sonra bahçe disarisina çikan grup, ‘Provokasyonlari, linç girisimlerini bosa çikartacagiz’ pankarti açarak basin açiklamasi yapti.

Grup adina açiklama yapan Musa Semiz, ‘kendilerine saldiran ve saldiriyi provoke edenlerin’ tutuklanmasini istedi. Basin açiklamasinin ardindan, ‘Provokasyonlar tutuklansin ve TAYAD bizim onurumuzdur’ seklinde slogan atan gurup, sessizce dagildi.

TAYAD üyeleri, 2 Kasim 2005 tarihinde Rize Belediye binasi önünde basin açiklamasi yapmak istemesine güvenlik görevlileri izin vermemisti. Daha sonra, F tipi cezaevlerini protesto amaciyla açlik grevinde ölen Canan ve Zehra Kulaksiz kardeslerin mezarini ziyaret eden grup dönüste bir grup vatandasin saldirisina ugramis, polis olaylari havaya ates açarak kontrol altina alabilmisti.