Tayfun Çin’i vurdu: 42 ölü

Çin bu yıl dördüncü tropikal tayfunun etkisine girdi.

Azami hızı saniyede 30 metreye ulaşan tayfunun, beraberinde getirdiği yağmur fırtınası ve sellerde ülkenin ortasında yer alan Hunan eyaletinde 36 kişinin öldüğü ve yüzden fazla kişinin kaybolduğu kaydedildi. Güneydeki Guangdong eyaletinde ise tayfundan dolayı 6 kişinin öldüğü, 9 kişinin de kaybolduğu belirtildi.

Devlet Sel Kontrol ve Kuraklıkla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada geçen Cuma günü ülkenin doğusundaki Fucien bölgesine inen tayfunun doğudaki iki eyalette yaklaşık 2.5 milyon kişiyi etkilediği ve 1.142 milyar Yüen ( yaklaşık 142 milyon dolar) değerinde doğrudan ekonomik zarara neden olduğu ifade edildi. Tayfundan dolayı yaklaşık 320 bin kişi güvenli yerlere tahliye edilirken, Fucov’daki en az 14 uçuşun iptal edildiği açıklandı.

Bu arada dün, Çin Sivil Havacılık Müdürlüğü, gök gürültüsü ve yağışın yol açtığı rötarları azaltmak amacıyla 15 Temmuz-25 Eylül tarihleri arasında Çin Uluslararası Hava Yolları-Air China dahil dört havayolu şirketinin Pekin Uluslararası Havaalanı’na iniş-kalkış yapan toplam 584 tarifeli seferini iptal etmeyi kararlaştırdı.