Tayini çıkan ADD başkanından tayin çarpıtması

Mersin Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İlker Taşyürek'in görev yaptığı okulun bahçesinden çarşaflı bir kadını çıkardığı için tayinin çıkarıldığı iddiası asılsız çıktı.

Milli Eğitim Müdürlüğü, Taşyürek’in norm kadro fazlası olduğu için normal olarak tayin edildiğini açıkladı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Zeki Sabah İlköğretim Okulu Fen Bilgisi Öğretmeni İlker Taşyürek’in geçici görevlendirilmesi ile ilgili bilgilerin gerçek dışı olduğu vurgulandı. Taşyürek’in Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan Buluklu İlköğretim Okulu’na yapılan görevlendirilmesinin sürgün değil geçici görevlendirme olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Bu geçici görevlendirmeler, okullardaki norm fazlası öğretmenlerden yapılmaktadır. Zeki Sabah İlköğretim Okulu’nda fen bilgisi branşında 4 norm olup, 5 fen bilgisi öğretmeni bulunmaktadır. Bu durumda bir öğretmen norm kadro fazlası konumundadır. Norm fazlası öğretmenler Danıştay 5. Dairesi’nin 12/10/2000 tarih ve E.NO: 1999/5400 k.no: 2000/2419 sayılı kararı gereği hizmet puanına göre tespit edilmektedir. Zeki Sabah İlköğretim Okulu’ndaki fen bilgisi öğretmenlerinin hizmet puanları hesaplanması sonucunda İlker Taşyürek’in en düşük hizmet puanına sahip olması sebebiyle norm fazlası olduğu tespit edilmiştir.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı İlker Taşyürek, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, çarşaf giyen bir öğrenci velisini okul bahçesinden çıkardığı gerekçesiyle sürgün edildiğini iddia etmişti. Taşyürek, 10 Kasım etkinlikleri kapsamında Zeki Sabah İlköğretim Okulu’nda düzenlenen etkinlikler sırasında okul bahçesinde bulunan öğrenci velilerinden çarşaflı bir kadını, müdürün bilgisi dahilinde okul bahçesinden çıkarttığını ifade etti. Çarşaflı kadının, itirazda bulunmadan okul bahçesini terk ettiğini belirten Taşyürek, ”Bu olayın ardından 10 yıl fen bilgisi öğretmeni olarak çalıştığım okuldan merkeze bağlı Buluklu Köyü İlköğretim Okulu’na tayin edildim. Bu durumu Mersin İdare Mahkemesi’ne taşıyacağım” demişti.