Tayland – Malezya arasında sıkıntılı diyalog

Tayland Başbakanı Surayud Chulanont ülkenin güneyinde devam eden terör olaylarının finansal destekleyicisi olarak Malezya'da bulunan Tom Yam Goong restoran zincirini gösterdi.

Restoran zincirinin yerel esnaftan ‘koruma ücreti’ adı altında yasadışı haraç topladığını ve toplanan paraları Güney Tayland’daki terör olaylarının finansmanına yönlendirdiğini ifade eden Başbakan Chulanont, bu zinciri kırmaya çalıştıklarını söyledi.

Malezya’da yoğunluğu ülkenin Tayland sınırı civarında olmak üzere yüzlerce Tom Yam Goong restoranı bulunuyor. Bu restoranların çoğunun sahibi de Güney Taylandlılar. Malezya Savunma Bakanı Sekreteri Fu Ah Kiow dün Tayland Başbakanı tarafından dile getirilen iddialar yalanladı. Tayland Başbakanı’nın iddialarını ‘mesnetsiz’ olarak yorumlayan Kiow, ‘Bunlar sayın Başbakanın kendi kuruntusu’ dedi.

Bu arada Tayland hükümeti terör olaylarını durdurmak için bir adım daha atıyor. Ülkenin güneyinde yaygın olarak konuşulan ve Malaycanın bir lehçesi olan Yavi dili resmi işlemlerde kullanılmaya başlanacak. Devrik Başbakan Thaksin Shinawatra’ya da daha önce sunulan fakat reddedilen bu teklifle güney halkının kalbine girilmesi hedefleniyor. Bu amaçla güneydeki devlet dairelerinde Yavi dilini konuşabilen görevli sayısı artırılacak. Bu da daha fazla yerel insanın devlet dairelerinde görev yapmaya başlaması ve kendi yakınlarına hizmet vermesi anlamına geliyor.