Tayland’da 16 yaşından küçüklere internet kafelerde kısıtlama

Tayland Kütür Bakanlığı 16 yaşından küçüklerin saat 22.00 ile 02.00 arasında internet kafelere alınmasının yasaklandığını açıkladı.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Kültürel Takip Merkezi Başkanı Ladda Tangsupachai, bu yasağın gençleri oyun alışkanlığından kurtarmak ve onları derslerine yönlendirmek için olduğunu belirtirken, internet kafe çalıştıranlardan da bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Birçok zararlı siteninde engellendiğini belirten yetkililer, genç yaştaki insanların bu konular yerine derslerine önem vermeleri gerektiğini hatırlattı.
16 yaşından küçükler için gelen bu yasak ise bazı internet kafe işletmecilerinş rahatsız etti. Devlet yetkililerinin kendilerine verilen yetkileri suistimal ettiklerini söyleyen işletmeciler mahkemeye başvurdu. Gençlerin problemlerinden dolayı kendilerinin suçlanmalarının yersiz olduğunu belirten kafe işletmeleri zararlı sitelere cep telefonları ilede ulaşılabileceğini ve bunun engellenmediğini açıkladı. Aynı zamanda telefon oparatörlerinin ve oyun şirketlerinin üretimleri engellenmezken kendilerinin konudan sorumlu tutulmalarının yersiz olduğunu vurguladı.

Tayland’da ayrıca geçen aylarda açıktan sigara satışı büyük tepki almasına rağmen yasaklanmış ve içkilerinde açıktan satışının yasaklanacağı belirtilimişti. Şu anda marketler ancak kapalı dolaplar içinde 18 yaş üzeri vatandaşlara sigara satabiliyor.