Tayland’da havayolları uçuş fiyatlarını otobüslerden aşağı çekti

Tayland'da uzun yıllardır vatandaşlarını tekel olarak hizmet veren Thai Havayolları şu sıralar müşterilerini yeni kurulan tasarruflu havayollarına kaptırıyor.

Geçen sene Tayland Başbakanı Taksin Şinavatra’nın kurması ile başlayan özel havayolları furyası Tayland’da hızlı büyüyor. Şu ana kadar Airasia, Nokair, Pbair, Phuket Air, Orient Thai başta olmak üzere birçok havayolu şirketi hizmete girdi. Bu havayollarının nerdeyse hepsi sadece iç hat uçtuğu için hepsi aynı insan grubuna hizmet vermekte. Pazardan yer kapmaya çalışan bu yeni havayolları rekabet edince fiyatlar inanılmaz derecede aşağı çekildi. Geçen sene birkaç tane özel havayolu ise rekabet edemeyerek battı.

Bu havayollarından en büyüklerinden biri olan ve Tayland’ın eski Başbakanı Şinavatra’ya ait olan Airasia şirketi iç hat uçuşlarda uçuş tarihinden yaklaşık bir ay öncesinden bilet alındığı takdirde çok ucuza taşıyor. Sloganı “Herkes uçabilir” olan Thai Havayolları’nın 100 dolara gidiş dönüş fiyat verdiği bazı seferleri Airasia Havayolları’nda 20 ila 30 dolara kadar düşebiliyor. Tabi durum böyle oluncada insanlar genelde Airasia’yı tercih ediyor. Bu havayollarının en büyük dezavantajı ise genel olarak biletlerde tarih değişikliği yapılamaması ve uçuşlarında herhangi bir ikramlarının olmaması. Bu havayolları ile seyehat eden vatandaşlar uçuş esnasında birşey yemek veya içmek istediklerinde arzu ettiklerinde ürünleri piyasa değerinin biraz üstünde olarak satın almaları gerekiyor. Biletlerini genelde internet üzerinden satan bu şirketlerin aynı zamanda şehir ve havaalanı ofisleride bulunmakta.

Tayland’da bu hava yolların haricinde hizmet veren birde Butik Havayolları bulunuyor. Bunların en önemlisi olan Bangkok Air ise uçuslarında müşterilerine en yüksek seviyede hizmet veriyor. Yeni Airbus A320 uçaklar kullanan bu havayolları müşterilerinin rahatlığı için ellerinden geleni yapıyor. Tabi fiyatları tasarruflu havayolları kadar ucuz olmasada onlarda rekabetten dolayı indirime gitmiş durumda.

Thai Havayolları ise pazarını kaptırmamak için büyük çaba sarfediyor. Uçuşlarında çok yüksek kalitede hizmet veren havayolları bazı noktalara seferlerinde ise büyük promosyonlara gitmiş durumda. Daha önceleri 300 dolara yakın fiyata yaptığı Kuala Lumpur seferini rekabet dolayısı ile şu anda 100 dolar civarına indirmiş durumda.