Tayvan Başbakanı Frank Hsieh istifa etti

Tayvan Başbakanı Frank Hsieh bugün düzenlediği basın toplantında istifa ettiğini açıkladı.

Geçen yıl şubat ayında göreve başlayan Hsieh bir yıl bile dolmadan istifa etmesinin sebebini ise çok yorulduğunu ve dinlenmek istediğini belirterek açıkladı.

1997’den 2005’e kadar ülkenin ikinci büyük şehri Kaohsiong Merkez’in Belediye Başkanlığı’nı yürüten Hsieh iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi’nin (DPP) önde gelen isimlerinden biri. Siyasi yorumcular 2008 yılından yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için DPP içindeki en güçlü adaylardan biri olan Hsieh’nin istifa ederek yarıştan çekildiğini belirtiyorlar. Yorumcular ayrıca, ülkenin üç numaralı koltuğunda bulunan Hsieh’nin Cumhurbaşkanı Chen ile arasındaki fikir ayrılıkları ve meclisteki sert muhalefetten dolayı istifa ettiğini iddia ediyorlar.
Cumhurbaşkanı Chen, bugün Hsieh’yi överek gürev süresince iyi bir iş çıkardığını söyledi. Chen, ayrıca yeni Başbakan’ın Çin Yeni Yılı’ndan önce (29 Ocak) atanacağını açıkladı. Chen, yeni Başbakan ile birlikte kabinenin de yeniden düzenleneceğini belirtti.
Başbakanlık koltuğu için ismi geçen en güçlü aday DPP eski Başkanı Su Tsengchang. Su, 3 Aralık yerel seçimlerinde partisinin ağır bir yenilgi almasının ardından istifa etmişti. Yorumcular Su’yu hala 2008 seçimleri için DPP’nin en güçlü adaylarından biri olarak gösteriyorlar. Bir diğer güçlü aday ise eski Başbakan yeni DPP Başkanı Yu Shyikun. Frank Hsieh ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Annetta Lu’ya ise artık pek şans tanınmıyor.