Tayvan hediye pandalara şart koştu

Tayvan Tarım Bakanlığı Bakan Yardımcısı Li Chianchuan, Çin'den hediye olarak gelecek pandaları kabul etmeleri için Pekin yönetiminin Tayvan'a bağımsız bir devlet gibi muamele etmesi gerektiğini söyledi.

CITES’in 10. Maddesi “Bu anlaşmada taraf olmayan herhangi bir ülkeye ihracat veya ithalat yapılırsa, gerekli dökümanlar bahsi geçen ülkedeki ehil kişiler tarafından bu anlaşmaya uygun olacak şekilde, her iki tarafında kabul edeceği şekilde hazırlanır.” diyor. Bu madde Çin’in karşısında Tayvan’ın elini güçlendiren bir madde. Daha önce Tayvan Cumhurbaşkanı Chen Shuibian, pandaları veya Çin’den gelecek herhangi başka bir hediyeyi kabul etmeyecekleri açıkça ifade etmişti. Chen, pandaların kendi doğal ortamlarında daha mutlu olacaklarını da sözlerine eklemişti.

Pandalar Tayvan Anamuhalefet Partisi Eski Başkanı Lian Zhan’ın geçen yıl Mayıs ayında Çin’e yaptığı ziyarette gündeme gelmişti. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun pandaları hediye etmek istemesinin ardından Tayvan Anakıta İşleri Bakanı Joseph Wu Çin’in Tayvan hükümetinin rızasını almadan hiçbir şey gönderemeyeceğini açıklamıştı.