Tayvan’da iki milletvekiline dolandırıcılık davası açıldı

Tayvan'da Tainan Başsavcılığı, ikisi milletvekili toplam 30 kişi hakkında sağlık sigortasında dolandırıcılından dava açtı.

Lin ve Chiu’nun Gaoxiong şehrinde işlettikleri hastanelerde sahte sigorta poliçeleri düzenleyerek Ulusal Sağlık Sigortası’nı (sırasıyla) 190 milyon NT (7,6 milyon TL) ve 110 milyon NT (4,4 milyon TL) dolandırmış.
Haklarında dava açılan diğer 30 kişinin de dört hastanenin çalışanlarından oluştuğu öğrenildi. Gaoxiong şehrinde bulunan Dasoon isimli bir başka hastanenin yöneticisi Chinyuan Tseng ve Tainan şehri hastanelerinden Fu Chiang’ın yöneticisi Chengtian Lai hakkında da dörter yıl hapis istemiyle dava açıldı. İki yönetcinin toplam 47 milyon NT (1,88 milyon TL) değerinde dolandırıcılık yaptıkları tebit edildi. Tainan şehri savcılar haklarında dava açılan diğer çalışanların daha düşük cezalar alacaklarını söyledi.

Savcılık halen on hastanede sigorta dolandırıcılığı konusunda soruşturma yürütüyor. Tayvan yasalarına göre sigorta suçlarından hüküm giyen doktorların mesleki ehliyetleri de ellerinden alınıyor.