Tayyip Erdoğan’a soru: Partiniz Nurcu mu?

Gazeteci Erdoğan'a, 'Partinizin Nurculukla bağlantısı mı var?' şeklinde bir soru sordu.

Başbakan Erdoğan'ın yerel seçim öncesi mitinglerinde sürekli olarak Bediüzzaman Said Nursi ve Nurculuktan bahsetmesi Azerbaycanlı gazetecilerin Ak Parti'yi Nurculukla bağlantılı bir parti olarak algılamasına yol açtı. Erdoğan'ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak düzenlediği basın toplantısında bir Azeri gazeteci Erdoğan'a, "Partinizin Nurculukla bağlantısı mı var?" şeklinde soru yöneltti. Aliyev'e de, Azerbaycan'daki Gülen cemaatinin faaliyetleri soruldu.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları

Başbakan Erdoğan'a TANAP projesi ile ilgili soru sorulması üzerine Erdoğan şunları söyledi:

Erdoğan'ın TANAP ile ilgili sözleri: Benim ziyaretimin en önemli sebebi bir anane haline gelen ilk seçim sonrası ilk ziyaretimiz Azerbaycan'a olur. Bu geleneği yine devam ettirdik. İkili ilişikilerimizi geliştirmek üzere buradayız. TANAP ile ilgili konuda Bakanlar kurulunda kamulaştıurma süreci başlamıştır. Bunu yetiştirebilirsek bu yıl sonuna kadar yapacağız. Bizim bütün derdimiz bir an önce dozerler çalışmaya başlasın. TANAP'ın güzergahı ortaya çıksın. Proje bazında plan bazında belli. Kanallar açılmaya başladıktan itibaren bütün dünya bunu yakından takip edecektir.

GÜLEN CEMAATİNİN AZERBAYCAN'DAKİ FAALİYETLERİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e Azerbaycan'daki Gülen cemaatinin faaliyetleri ile ilgili soru sorulması üzerine Aliyev şu cevabı verdi:

Aliyev'in Gülen ile ilgili sözleri: Aziz kardaşımın dediği gibi bizim görüşlerimiz ananevi karakter taşıyor. Her konuda görüşürüz. Gelecek ayda görüştük. Haziran ayında görüşeceğiz. Bizim aramızdaki sohbetler çok geniş alanı ihata ediyor. Herhangi bir mesele yoktur ki dost ve kardeş gibi konuşmayalım. Türkiye ve Azerbaycan tarafı her alanda olduğu gibi hemfikirdir. Zarar verecek herhangi bir adıma imkan vermedik ve vermeyeceğiz. Biz dostuz kardaşız. Geleceğimiz için Türkiye-Azerbaycan birlikteliği devam edecektir. Halkların iradesinden doğan bir sipariştir bu. Biz her zaman birbirimizin yanındayız. Güzel günlerde kötü günlerde bir arada olmalıyız. Kardeşler de böyle olmalıdır.

NURCULUK İLE İLGİLİ SÖZLER

Azeri gazeteci Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a partisinin Nurculukla ilgisi olup olmadığını sordu. Erdoğan bu soruya şöyle cevap verdi: "Erdoğan'ın Nurculuk ile ilgili sözleri: Bizim öyle bir bağlantımız söz konusu değil: Bizim tek bağlantımız millet. Milletle olan bağlantımız çok iyi olduğu için yüzde 46 oy alarak güven oyu aldık. Biz halkımızn içinde herhangi bir ayrıma fırsat vermeyiz. Ayrımcılığın da tamamen karşısındayız. Türkiye'nin bütün illerinde belediye başkanlığı olan tek parti biziz. Yedi tane bölgenin altısında birinci partiyiz. Diğer bölgelerde de başabaşız. Bu halkın genelini biz kucaklıyoruz ondan kaynaklanıyor. Kimisi ırkçılık kimisi bölgecilik yapıyor. Bizde böyle bir şey yok. Biz 77 milyonun 780 bin km karenin partisiyiz. Bizim dört tane temel ilkemiz var. Tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet… Bu halkımızın bize olan teveccühünü artırmıştır.