Tayyip Erdoğan: ‘Baykal’ın mumu pazara kadar yanacak’

Erdoğan, partisince Başburt Saat Kulesi Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Benim oğlum ve ortağı beraberce edindikleri gemi bunların anlattığı gibi 10-15 milyon dolar böyle bir şey değil. Ortağı ile beraber 500 bin dolar peşinle aldıkları ve taksitini de rahatlıkla bu geminin ödediği 16-17 yaşında bir gemi. Abarttıkları olay bu ve bununla beni vurmak istiyor. Bununla benim üzerime geliyor. Baykal senin mumum pazar gününe kadar yanacak” dedi.

Erdoğan, partisince Başburt Saat Kulesi Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.

Bayburt’a sadece oy istemek için değil, yeni dönemde destek ve hayır dualarını almak için geldiğini ifade eden Erdoğan, AK Parti hükümetinin 4,5 yılda ortaya koyduğu hizmetlerle Türkiye’nin önceki dönemlerden daha iyi durumda olduğunu kaydetti. Milletin 22 Temmuz’da bir kere daha değişime ”evet” diyeceğini vurgulayan Erdoğan, halk kimi isterse onun Cumhurbaşkanı ve Başbakan olacağını, kimi isterse de onların milletvekili seçileceğini dile getirdi.

Erdoğan, ”Başbakan Erdoğan” şeklindeki tezahüratlar üzerine, bir pankarta işaret ederek, ”Burası Bayburt ovası, kabul olur Bayburtlunun duası, bunu biliyorum” dedi. Alandakilerin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yönelik protesto sloganları üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

”Gerek var mı, değer mi? Pazar günü zaten sandıklarda vuracaksınız. Gereğini yapacaksınız. Onun için zaten devamlı milletten kaçıyor. Millete gidemiyor. ‘Hadi cumhurbaşkanını millet seçsin’ diyoruz, kaçıyor. ‘Mecliste bu işi yapalım’ diyoruz, mecliste bütün takımını kapılara yerleştiriyor. Çünkü biliyor ki kendi arkadaşları bile onun dediğini yapmayacak. Çünkü, bu CHP Baykal’dan çok çekti. Fakat ben Baykal gibi bir ana muhalefet lideri olmasından memnunum. O orada oldukça bize faydası var. AK Parti daha da güçleniyor. Sadece demokrasi kaybediyor.

Bu ülkede attığı zaman mangalda kül bırakmayanlar var. Ben size ne anlatıyorum, yaptıklarımızı… Biz yaptıklarımızı anlatıyoruz. Onlar yaptıklarını değil, olumsuz bir kampanya sürdürerek, bizi karalama kampanyaları yapıyorlar, iftiralar atıyorlar. Bunlardan bir tanesi, Tunceli’de sayın Baykal ‘bunlar oy almak için altın dağıtıyor’ dedi. Biz şu ana kadar 3 milyona yakın insanla meydanlarda bir araya geldik. AK Parti geçen seçimde 14 milyon oy aldı. Her birine birer çeyrek altın versek bunun hazinesini biz nereden bulacağız. Allah aşkına bunun mantığı olur mu? Bu meydanlar Sayın Baykal’ı çarptı. Sayın Baykal eğer dürüstsen, eğer doğru konuşuyorsan bunu belgele. Ak Parti nerede altın dağıtıyor söyle. Eğer ispat edemezsen namertsin, müfterisin.”

Milletin oyunu altınla satın almaktan daha büyük hakaret olamayacağını kaydeden Erdoğan, ”Sayın Baykal bu hareketiyle benim milletime hakaret ediyor. Ne demek bu? Benim vatandaşım çeyrek altına oyunu satıyor demektir. Bu anlama gelir. Ama pazar günü bunların sesi kesilecek, milletimin sesi duyulacak” dedi.

-MAZOTTA İNDİRİM-

İktidarları döneminde milli gelirde, ihracatta ve toplu konutta kaydettikleri aşamayı Baykal’ın bildiğini, ancak görmezden geldiğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

”Sayın Baykal’ın hayır duası olmaz zaten de biz vatandaşlarımızın hayır duasıyla dimdik ayaktayız. Bu ara biliyorsunuz bir mazotçuluktur aldı gidiyor. Yarışa başladılar. Bir yalan da orada. Tayyip Erdoğan diyor, oğlunun gemisi için mazotu ucuzlattı, ÖTV’yi geriletti. Baykal’ın kılavuzu karga. Kılavuzu karga olanın siz bilirsiniz… Bir defa uluslararası sularda zaten gemilere verilen akaryakıtın ÖTV’si yoktur. Bundan haberi yok. Biz göreve geldiğimizde Deniz Ticaret Odası’nın talebiyle kabotaj hattı içinde ÖTV’yi kaldırdık. Yolcu taşıyan gemilerde, gerekse balıkçı motorlarında ÖTV alınmaz. Kaldı ki benim oğlum ve ortağı beraberce edindikleri gemi bunların anlattığı gibi 10-15 milyon dolar böyle bir şey değil. Ortağı ile beraber 500 bin dolar peşinle aldıkları ve taksitini de rahatlıkla bu geminin ödediği 16-17 yaşında bir gemi. Abarttıkları olay bu ve bununla beni vurmak istiyor. Bununla benim üzerime geliyor. Baykal senin mumum pazar gününe kadar yanacak.”

Erdoğan, Baykal’ın Enerji Bakanlığı döneminde mazotun karne ile alındığını belirterek, ”Baykal diyor ya ‘bizim partimiz şöyle adil, Atatürk’ün kurduğu partiyiz’. Zaten Atatürk senin gibi birisinin bu partinin başına geleceğini bilseydi bu partiyi de kurmazdı. Hiçbir zaman iktidar olamadınız, olamayacaksınız da zaten. Niye? Bu millete ekmeği komünist rejimlerde olduğu gibi karneyle dağıtanlara oy verir mi?” diye konuştu.

-”FOTOMONTAJ…”-

Erdoğan, hükümetin ekonomi alanındaki icraatlarından söz ederek, borçlanma faizi, enflasyon, Merkez Bankası döviz rezervleri konusunda Baykal ve Bahçeli’nin yer aldıkları hükümetlerle karşılaştırmalar yaptı.

”Bonozedelere 1,2 katrilyon lira ödeme yapacaklarını” kaydeden Erdoğan, çiftçilere sağlanan destekle mazotun 1 YTL’ye verildiğini belirtti. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Baykal’ın İstanbul, İzmir ve Ankara’da miting yapmaya cesaret edemediğini savunarak, buralarda ”yalanlarına müşteri bulamayacağını” ifade etti.

Sağlık alanındaki icraatlarından bahsederken, CHP’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, ”Sayın Baykal bugün yine yalan bir haber daha yapmış. Yalan haber, reklam. Üstelik de büyük paralar veriyor. Ne diyor? Bizim bu kuyrukların kalktığını söylemimizi toplamışlar 10-15 tane ücretli adam, koymuşlar arka arkaya, bir hastanenin kapısında çekmişler resimlerini, orada getirmişler fotomontajla yerleştirmişler. Sayın Baykal’ın böyle bir derdi yok ki” dedi.

CHP’nin nüfus cüzdanıyla hastanelerde tedavi görülmesini öngören projesini de ”eşeğe samanı yedirmek için yeşil gözlük takmaya” benzeten Erdoğan, ”Yalan siyaset dönemi bitti. Doğru siyaset yapanlar kalacak bu meydanlarda. Başarılı olanlar kalacak bu meydanlarda. Oturduğu koltuktan onlarca yıl gitmeyenler değil. Bu ülkeye hizmet edenler kalacak bu koltuklarda” diye konuştu.

-NOTLAR

Erdoğan, konuşmasına başlarken, alandakilerin kandilini kutladı.

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da mitingi kadın ve çocukların arasından izledi.

Erdoğan’ın konuşması sırasında bazı vatandaşlar Bayburt’un ”kurak iller” arasına alınmasını istedi. Erdoğan, bu talebe ”Ölçüler tutarsa alırız” dedi.

Alanda ”Yüreği olan lider, bu meydana iner”, ”Madem Bayburtluyuğ biz bu hökömeti istirük”, ”Soyguncuya, vurguncuya, yalancıya, ucuzculara oy yok” yazılı dövizler açıldığı görüldü.