Tayyip Erdoğan: Henüz gündemimize bir tezkere olayı yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Henüz gündemimize bir tezkere olayı şu anda yok." dedi.

Kerkük’teki son gelişmelere değinen Başbakan Erdoğan, ”Kerkük’de Türkmen kardeşlerimizin oturduğu bölgeye yapılan insanlık dışı saldırı bizi ciddi manada üzmüştür, bunu şiddetle ve nefretle kınadığımızı ifade ediyorum. Ve ‘en sert tepkiyi vereceğimizi’ söyledik. bunun tedbirlerinin alınması lazım, bunun birinci dereceden sorumlusu Irak Merkezi Hükümetidir” diye konuştu.

TRT 2’de canlı yayınlanan ”Seçim 2007” programında soruları yanıtlayan Erdoğan, ”Diplomasiye çok önem verdiniz, terörün ortadan kalkması için diplomatik çabanın ortaya konması gerektiğini her zaman vurguladınız. Meclis’e gelecek tezkere konusu vardı, Irak’ın Kuzeyine yapılacak olası bir operasyon. Tezkere Meclis’ten çıkacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

”Şu anda değil, seçime 12 günümüz var, 12 günlük süre içerisinde henüz gündemimize bir tezkere olayı şu anda yok. Bu demek değildir ki olmaz, gerektiğinde bu konuda atılması gereken adım neye hep söylüyorum, bunu hiç tereddüt etmeden atarız. Ama seçim sathi mahallinde, şu anda iktidarıyla muhalefetiyle koşuyoruz. Ve bu işi gerek kılacak bir adımı ilgili birimlerimiz, kuruluşlarımız bize henüz rapor etmiş de değiller, ama biz bütün tedbirlerimi gerek askerimiz, jandarmamız, polisimizle zaten almış durumdayız.”

”TÜRKİYE KARARINI VERECEK GÜÇTEDİR”

”Her an bu tür şeylere hazır durumdayız” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kendilerine de ilgili ülkelere de bunları söylüyoruz, diyoruz ki ‘bakın Irak Merkezi Hükümeti Amerika ve Türkiye üçlü olarak burada atılması gereken adımları atalım.’ Amerika terör konusunda bazı sıkıntılar yaşadı. Türkiye’den yardım istediğinde Türkiye elinden gelen her her şeyi yaptı. Şimdi Türkiye terörle bu tür mücadele yürütürken Amerika’nın sesiz kalmasını biz üzülerek bir defa şu anda takip ediyoruz, çünkü bize verilmiş sözler vardı, bu sözlerin yerine gelmesi lazım. Gelmezse biz başımızın çaresine bakarız. Türkiye bu kararı verecek güçtedir, bu yapıya sahiptir. Biz şu anda sabırla bu süreci götürüyoruz. Onun için de gerek Dışişlerimiz, gerek Silahlı Kuvvetlerimiz sürekli görüşme halinde. Terörle Mücadele Yüksek Kurulumuz çalışmalarını hassasiyetle yürütüyor. Şu anda seçimle birlikte, seçim öncesi temenni ederiz ki fevkalade bir durum meydana gelmesin, ama seçimden sonra yeni bir değerlendirme çok açık net ortaya çıkacaktır. Ve bizler bununla birlikte gerekli adımı atarız.”

”…EN SER TEPKİYİ VERECEĞİMİZİ SÖYLEDİK”

Kerkük’te son yaşananlara da değinen Erdoğan, şunları söyledi:

”Yalnız şunu söylemek durumundayım; özellikle şu son gelişmede, Kerkük’de Türkmen kardeşlerimizin oturduğu bölgeye yapılan insanlık dışı saldırı bizi ciddi manada üzmüştür, bunu şiddetle ve nefretle kınadığımızı ifade ediyorum. Ve ‘en sert tepkiyi vereceğimizi’ söyledik. Bunun tedbirlerinin alınması lazım, bunun birinci dereceden sorumlusu Irak Merkezi Hükümetidir. Bazı açıklamalar yapıyorlar, bu açıklamaların hiç birisi bizim için geçerli değildir.

Bazıları da farklı yanlışların içerisine giriyorlar, ağızlarından çıkanları kulaklarının iyi duyması lazım, çünkü konuştukları ülke Türkiye bunu iyi bilmeleri lazım. Sabrımız sadece bir komşu ülke olmasıdır. Ama teröre, teröriste yataklık etmek onları çok daha fazla bu işin dışında tutamaz, bu işi birinci derecede onlar çözmek durumundadır.”