Tayyip Erdoğan ‘Kürt sorununu’ çözerse tarihe geçecek!

Erdoğan, tarihe geçmek istiyorsa bu soruna el koyar. Yoksa Türkiye cüce kalır.

Liderler için en öncelikli unsur, başında oldukları partinin ülkeyi  başarılı şekilde yönetmesi, zenginleştirmesi ve iktidarı mümkün olduğu kadar uzun süre elinde tutabilmektir.
Bu, her siyasetçinin ilk hedefidir. Çıraklık dönemini atlattıktan sonra, her liderin hedefi değişmeye başlar. Tarihe geçmek, ülkenin kaderine damgasını vurmak ister.
Erdoğan için artık ustalık dönemi başladı. Artık, Atatürk  veya Özal  gibi damgasını vurmak, tarihe geçmek çok daha önem kazanıyor.
Önünde de müthiş bir fırsat var.
Kürt sorununu çözüme götürecek ve kan akmasını önleyecek her lider, tarihe geçecek, hiçbir zaman da unutulmayacak.
Tekrar etmek istiyorum.
Kürt sorununu çözememiş bir Türkiye, daima cüce kalacaktır.
Ne ekonomisi beklenen rekorları kırabilir, ne de bölgede gücünü gösterebilir. Kürt sorunu, bu ülkenin kanını emen tek kanserdir. Ameliyat edilmedikçe yayılan ve ülkeyi zayıflatan bir kanser.
Erdoğan, her ne kadar seçim heyecanı içinde “artık Kürt sorunu yok, Kürt vatandaşlarımızın sorunları var“ dese dahi, bu söylediklerine kendisinin de inandığını sanmam.
Erdoğan, seçimlerden sonra kararını vermek zorunda kalacak.
Ya bu sorunu boynuzlarından yakalayacak, ne pahasına olursa olsun bir çözüm bulacak; cesur adımlar atacak ve sokaklardaki kanı durduracak. Veya diğer liderler gibi, çaba harcıyormuş gibi yapıp, suçu BDP  veya PKK’ya yükleyip, milliyetçilik bayrağını sallamakla yetinecek.
Türkiye, böylece tarihi bir fırsatı daha kaçıracak.
Sadece Güneydoğu değil, başta İstanbul olmak üzere, büyük şehirlerin sokakları ateş topuna dönecek.
Yüksek Seçim Kurulu’nun son kararına verecekleri tepki, hem Erdoğan hem de Ak Parti iktidarının genel yaklaşımını ortaya koyacak. Zira aynı YSK’nın saçma sapan kararları, geçmişte  Erdoğan’ın da cezalanmasına neden olmamış mıydı?
Erdoğan’ın göstereceği tepki, genelde Kürt sorununa yaklaşımına da ışık tutacak. BDP’yi yanlız mı bırakacak, yoksa demokrasi şemsiyesini mi açacak?
Başbakan, işte böylesine kritik ve tarihi bir sürecin başında.
İki yoldan birini seçecek.
Ya siyasi risklerini alacak, cesaretle adımlar atacak ve bu şekilde, adını unutulmazlar arasına yazdıracak  ya da diğer liderler gibi, zaman içinde unutulup gidecek.
Benim gördüğüm Erdoğan  -seçimlerde güvenini sarsmayacak bir sonuç alabildiği takdirde- tarihe geçmeyi tercih edecektir .
Bu fırsatı kaçırmak istemeyecektir.