TBMM Başkanı Arınç; Artık kaçak ve kayıplar gitti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, "Gecemiz gündüzümüz, nasıl bir evin daha bacasını tüttürürüz, nasıl bir insanı daha yüzünü güldürecek iş sahibi yaparız sıkıntısıyla geçiyor." dedi.

Köylülerin yoğun katılımıyla karşılaşan Arınç, herkese selam verdikten sonra kendisi için hazırlanan platforma geçti.

Köylülerin ellerinde “KÖYDES projesi için teşekkür ederim” pankartları dikkat çekti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından halkoyunu gösterileri sunuldu. Daha sonra kürsüye davet edilen Meclis Başkanı Bülent Arınç, birlik ve beraberlik mesajları içeren konuşma yaptı. “KÖYDES projesinden dolayı köylerin teşekkür pankartları var. Bu cumhuriyet tarihinde ilk defa oluyor.” diyen Arınç, köylerin yol su ve elektrik hizmetlerini desteklenmesi için ilk defa bu yılın bütçesinden 2.5 katrilyon parayı hükümetin tasarruf ettiğini açıkladı.

Bu paradan Manisa’ya düşen payın 29 trilyon lira olduğunu değinen Arınç, buradan Saruhanlı’nın köylerine içme suyu ve asfaltlama işlemleri için para ayrıldığını hatırlattı.

Geçtiğimiz yıllarda büyük krizler sıkıntılar yaşandığını dile getiren Arınç, “Artık bunlardan kurtulduk kurtuluyoruz. Önümüzdeki yılların çok daha iyi olacağına dair ümidimiz var. Güneş Her gün daha güzel doğuyor. Bu bütçelere ayrılan paralar fakir bütçeden ayrıldı. Ama artık kaçaklar, kayıplar gitti. Milletin malı milletin hazinesinde toplanmaya başladı. Biz oradan halkımıza hizmet götürmeye başladık.” ifadesini kullandı.

Siyaset bir kenara ama yapılan işlere iyi gözle bakmak gerektiğine işaret eden Arınç, “Geçen gün Meclisin çıkardığı bir kanun ile ek göstergesi olmayan yani maaşı yetersiz olan düşük gelir sahibi kamu görevlilerine bütçeye 2 Katrilyon yük getirecek kadar bir ek katkı sağlandı. Artık dar gelir grubuna giren kamu görevlilerimiz biraz daha rahatlamış olacak. Bunu içinde fedakar emniyet mensupları ve din görevlileri de var. Devletin bütçesinden artık toplumun pek çok kesimine katkı sağlanmaya başlandı.” diye konuştu.

Dün Manisa’da KOBİ’ler ilgili bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Arınç, “Kobi dendiği zaman herkes bilmeyebilir, küçük ve orta ölçekli işletmeleri kast ediyorum. Bunların desteklenmesi konusunda Hükümet bir katrilyonluk kaynak temin etti. Bununla istihdam konusun çözmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Arınç şöyle dedi, “Bugün hepinizin ceplerinize dolduran kağıtlarda şu notlar yazıyor. Çocuğuma, torunuma, gelinime ve damadıma nolursunuz iş. Ben size kınamıyorum. Yüzde yüz haklısınız. Ancak Türkiye’de her yıl 500 bin yeni doğan çocuğumuz var. 500 bin yeni insanı iş bulmak zorundayız. Bir yıl içerisinde 1 milyon civarında yeni işçi için kaynak sağlandı. Bunlar yatıyoruz, bunlarla kalkıyoruz. Gecemizi gündüzümüz nasıl bir evin daha bacasını tüttürürüz nasıl bir insanı daha yüzünü güldürecek bir iş sahibi yaparız, bunun sıkıntısı içerisindeyiz. Emin olunuz ki gecemiz gündüzümüz bunlara çare bulmak içindir.”

Konuşmanın sonuda birlik ve beraberlik mesajları veren Arın, “Artık çekişme mekişme yok. Çekişme seçim sandığı ortaya konduğunda. Ama o güne kadar elele olacağız, birbirimizden güç bulacağız. Beraberliğimiz bizim bereketimiz olacak. Doğru, haklı olduğu bilinenleri kulak veren bir meclis var. Nolur bizden bu katkıyı ülkemizden milletimizden esirgemeyelim.” dedi.

Konuşmaların ardından belediye hizmet binasının açılış kurdelesi kesildi. Arınç ve beraberindekiler binayı inceledikten sonra Belediye Başkanı Hüsyin Yaralı’nın makamına geçti. Arınç, Başkan Yarılının makam odasına görünce, “Bende yok böyle oda.” dedi. Daha sonra Arınç, Başkan Yaralı’nın şehir merkezinde bugüne kadar yaptığı hizmetleri sinevizyon eşliğinde anlattı. Daha sonra Arınç, Cuma Namazını kılma üzere Paşaköy’e harekat etti.

Arınç, Cuma Namazı’nın akabinde Paşaköy Belediye Başkanı’nın babasının cenaze namazını kıldı.