TBMM Başkanı Arınç sergi açılışında…

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Almanya Parlamento 2. Başkanı Wolfgang Thierse ile birlikte, 20. yüzyılın başlarında yaşamış Alman heykeltıraş sanatçısı, ressam ve aynı zamanda edebiyatçı olan Ernst Barlach'ın eserlerinin yer aldığı sergi açılışına katıldı.

Karaköy Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde Ernst Barlach’ın “Modern Çağın Heykeltıraşları” adlı sergisinin açılışına katılan Arınç, burada bir konuşma yaptı. Arınç, Ernst Barlach’ın sergisinin İstanbul’da açılmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. İki ülke parlamentosunun bir sanat faaliyetini ortak gerçekleştirmesinin; medeniyetler arası diyalog için önemli bir örnek olduğunu vurgulayan Arınç, “Sanat, medeniyetlerin ortak buluşma noktalarından biridir.” diye konuştu.

Sanat ve sanatçıya önem veren ülkelerin yeniliklere açık olduğunu ve kalkınma yolunda emin adımlarla ilerlediği ifade eden Arınç, “Sanat alanında gelişmemiş toplumlar duygu ve düşünce fakirliğinden kurtulmazlar. Yeteneği ve özverili çalışmalarıyla insanlığa en anlamlı eserleri sunan sanatçılar, barışın, umudun ve dostluğun elçiliğini yaprak toplumların yakınlaşmasına da katkı sağlarlar.” dedi.

Barlach’ın seçkin eserlerle Avrupa sınırlarını aşarak tüm dünyayı etkilediğini dile getiren Arınç, “Barlach’ı sanat elçisi olarak değerlendiriyorum. Engin tarihi geçmişiyle zengin bir kültür şehri olan İstanbul’da açılan bu serginin, Türkiye ve Almanya’nın geçmişten beri karşılıklı işbirliğine dayalı olan dostluk ilişkilerini pekiştireceğine inanıyorum.” dedi.

Wolfgang Thierse da, yapılan bu serginin dostluk ve medeniyetler arası diyaloga bir köprü olduğu konusunda düşüncelerini dile getirdi.

Barlach’ın eserlerinin tanıtılacağı sergi 30 Nisan’a kadar Karaköy, Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Almanya’nın en tanınmış dışavurumcu sanatçılarından Barlach, 2 Ocak 1870’te Almanya’nın Wedel kentinde dünyaya geldi. Resim, heykel, grafik ve oyun yazarlığı alanında birçok eseri olan Barlach, 1920’li yıllarda ve 1930’lu yılların başında Magdeburg ve Hamburg’daki savaş anıtlarıyla büyük ün kazanmıştı.