TBMM Başkanı Arınç’ın Kütüphanecilik Günü mesajı

Meclis Başkanı Bülent Arınç, "Milletimiz için vazgeçilmez değere sahip kütüphanelerimizin zenginleştirilmesi ve sayılarının artırılması; bilgi toplumu olma yönündeki adımların başında gelmektedir" diye konuştu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç Kütüphanecilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında ‘Milli hafızamız’ olarak da değerlendirdiği kütüphanelerin, gelişen teknoloji doğrultusunda yapılandırılmasının, hizmetlerin daha etkin yürütülmesine imkan sağlayacağını belirten Arınç “Bilginin korunması ve paylaşılmasının dünya barışına ve her alanda gelişmeye temel olacağı düşüncesiyle Kütüphanecilik Haftası’nı kutluyorum” dedi.

TBMM Başkanı Arınç’ın mesajı şöyle “Bilginin ve bilgi paylaşımının merkezi konumundaki kütüphaneler, toplumların ve medeniyetlerin aynasıdır. Kültürlere ve bilgiye ışık tutan kütüphaneler, tarih boyunca en büyüktoplumsal kurumların başında yer almıştır. Bugünümüzü, yazıya döküldükten sonra, kitaplar aracılığıyla kütüphane üzerinden bizlere ulaşan bilgilere borçluyuz.

Kütüphaneler içinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağında da tarihsel önemini korumayı sürdürmektedir. Çocuklarımız bilginin en değerli bir hazine olduğunu, çok küçük yaşlarda kütüphanelerde edindiği alışkanlıkla öğrenmektedir. Milletimiz için vazgeçilmez değere sahip kütüphanelerimizin zenginleştirilmesi ve sayılarının artırılması; bilgi toplumu olma yönündeki adımların başında gelmektedir.

‘Milli hafızamız’ olarak da değerlendirebileceğimiz kütüphanelerin, gelişen teknoloji doğrultusunda yapılandırılması, hizmetlerin daha etkin yürütülmesine de imkan sağlayacaktır. İl ve ilçelerde bulunan kütüphanelerin yanı sıra okullarımızda, resmi ve özel kurumlarda ihtiyacı karşılayacak kapasitede yeni kütüphanelerin oluşturulması, kitap okuma alışkanlığının gelişmesine de büyük destek verecektir. Bilginin korunması ve paylaşılmasının dünya barışına ve her alanda gelişmeye temel olacağı düşüncesiyle Kütüphanecilik Haftası’nı kutluyorum.”