TBMM Başkanı Arınç’ın Nevruz mesajı

TBMM Başkanı Arınç, "Bir coşku ve heyecan günü olan Nevruz, toplumumuzun ayrışmasına ve çatışmasına değil, kaynaşmasına ve dayanışmasına katkıda bulunmalıdır" dedi.

Mesajında Nevruz’un toplumu kaynaştırıcı yönüne dikkat çeken Meclis Başkanı Arınç, Nevruz Bayramı’nın milletimizin sahip olduğu ve kuşaktan kuşağa aktararak bugünlere kadar yaşattığı önemli kültür değerlerimizden olduğunu belirten Arınç, hızlı toplumsal değişimlerin yaşandığı günümüzde kültürel değerlerimizi yaşatmanın ve bu değerlerimizi gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarmanın öneminin arttığını ifade etti.

TBMM Başkanı Arınç, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Baharın ilk günü, ‘Yeni gün’ anlamlarına gelen Nevruz, kültürümüzde, başta Anadolu olmak üzere Orta Asya ve Kafkaslar gibi çok geniş bir coğrafyada ‘Bahar Bayramı’ olarak kutlanır. Nevruz Bayramı, milletimizin sahip olduğu ve kuşaktan kuşağa aktararak bugünlere kadar yaşattığı önemli kültür değerlerimizden birisidir. Nevruz Bayramı gibi geleneklerimiz köklü bir millet olma gücümüzüvurgulamaktadır.

Hızlı toplumsal değişimlerin yaşandığı günümüzde başta Nevruz olmak üzere kültürel değerlerimize sahip çıkmanın ve bu değerlerimizi gelecek kuşaklara sağlıklı biçimde aktarmanın önemi artmıştır. Bir coşku ve heyecan günü olan Nevruz, toplumumuzun ayrışmasına ve çatışmasına değil, kaynaşmasına ve dayanışmasına katkıda bulunmalıdır. Tabiatın yeniden uyanışını temsil eden Nevruz’un bayram coşkusuyla, kardeşçe kutlanmasını diliyor, tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.”