TBMM Baskani Bülent Arinç’tan açiklama

ANKARA - TBMM Baskani Bülent Arinç, insanoglunun en kutsal mesleklerinin basinda gelen ögretmenligin, dogrudan insani ve onun olusturdugu medeniyeti sekillendirdigi için tarih boyunca en fazla ragbet gören bir görev oldugunu belirtti

Ariç mesajina söyle devam etti: “Ögretmenlik mesleginin bizim egitim ve kültür tarihimizde de çok müstesna bir yeri bulunmaktadir.Geçmisimiz, isimleri bugün bile saygi ve rahmetle anilan ögretmenlerle doludur. Cumhuriyet nesillerini ögretmenlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk, çagdas ve demokratik bir toplum olusturmak adina en büyük sorumlulugu onlara yüklemistir.

Vazifelerini en iyi sekilde icra eden ögretmenlerimiz, bugün sahip olmaktan grur duydugumuz ve maddi-manevi her anlamda en büyük zenginligimiz olan, ‘fikri hür, vicdani hür, irfani hür nesiller’ yetistirmislerdir. Bu nesillerin önderliginde yoluna devam eden modern Türkiyemiz, dünyanin parmakla gösterilen sayili devletleri arasinda yerini çoktan almis durumdadir.

Ögretmenlermizin bu gayretini madden karsilamak konusunda bugünden daha iyi noktalara gelecegimiz süphesizdir. Bizler ögretmenlerimizin en iyi kosullarda çalismalarini saglamakla sorumlu oldugumuzun bilincindeyiz. Egitim ve ögretim alaninda bugün için karsi karsiya bulundugumuz sorunlar, üstesinden gelinemeyecek türden degildir. Inaniyorum ki halkimizin devletine olan destegi ile çok yakin gelecekte okullasma sorunumuz büük oranda asilmis olacaktir.

Ögretmenlerin, istikbalimizin güvencesi oldugunu bir an olsun aklimizdan çikarmamaliyiz. Egitim ve ögretim meselesi yalnizca devletin degil, hepimizin meselesidir ve bu konuda hepimiz ortak pay sahibiyiz. Bu duygu ve düsüncelerle tüm ögretmenlerimizin, ögrencilerimizin ve tüm milletimizin ‘Ögretmenler Günü’nü kutluyor ve onlara selam, sevgi ve saygilarimi iletiyorum.”