TBMM Başkanı Şahin’in Nevruz mesajı

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Nevruz'un şiddete değil sevgiye, kavgaya değil dayanışmaya, ayrılığa değil birliğe katkı sağlaması gerektiğine inandığını belirtti.

Şahin, Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, baharın başlangıcını ve doğanın canlanmasını ifade eden Nevruz’un, dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının hakim olduğu coşkulu bir bayram olarak kutlandığını anımsattı.

Türkiye’nin yanı sıra Orta Asya, Kafkasya ve Orta Doğu’da kutlanan Nevruz Bayramı’nın, farklı kültürlerdeki insanları benzer duygular içerisinde buluşturduğunu ifade eden Şahin, mesajında şunları kaydetti:

”Geniş bir coğrafyanın ortak zenginliği olan Nevruz, kardeş ülke ve topluluklarla aramızdaki tarihsel ve kültürel bağların da eşsiz bir örneğidir.

Kültürümüzde derin kökleri bulunan Nevruz’un ruhuna uygun olarak kardeşlik ve birlik havasında kutlanması, gerginlik ve huzursuzluk aracı haline getirilmesine fırsat verilmemesi en büyük dileğimizdir.

Nevruz’un şiddete değil sevgiye, kavgaya değil dayanışmaya ve ayrılığa değil birliğe katkı sağlaması gerektiğine inanıyorum.

Toplumsal birlikteliğimizi pekiştiren Nevruz gibi kültürel zenginliklerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın ve bölgemizdeki ülke halklarının Nevruz Bayramı’nı kutluyor, Nevruz’un sağlık, mutluluk, barış ve huzur getirmesini diliyorum.”