TBMM Başkanı’ndan Avrupa Birliği’ne tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop'tan açıklama geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Birliği’nin son dönem politikalarını eleştirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Birliği’nin (AB) göç sorunu, İslamofobi ve Doğu Akdeniz ile ilgili politikalarını, tutarsız, gerçek dışı ve tarafsızlıktan uzak olmakla eleştirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1915 olaylarının İspanya’da ‘soykırım’ olarak tanınması teklifine ilişkin, “Bugüne kadar İspanya hükümetlerinin, İspanya parlamentolarındaki çoğunluğun bu yöndeki kararlara oy vermediğini, İspanya-Türkiye ilişkilerinin kıymetini göz önüne alarak onay vermediğini ifade edebilirim. Arşivlerdeki gerçekler Ermeni diasporasını desteklemiyor ama konuyu bilmeyen parlamenterleri kandırarak parlamentolardan karar çıkarmaya çalışıyorlar” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, İspanya ziyareti kapsamında, Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği Rezidansı’nda gazetecilerle bir araya geldi. İspanya ziyaretinin önemli olduğunu belirten Şentop, “Türkiye ile İspanya arasında önemli dostluk ilişkileri var. Parlamentolar arası ilişkileri de geliştirmek istiyoruz. Uzun zamandır Parlamento başkanı düzeyinde ziyaretler biraz yavaşlamış. Son olarak İspanya senato başkanı 6 yıl önce Türkiye’yi ziyaret etmiş. Salgın süreci ilk başladığında İspanya’ya maske gönderdik. İspanya da Türkiye’de yaşanan orman yangınları sırasında Türkiye’ye ilk destekte bulunan Avrupa ülkesi. Dostluğumuz sözde değil yazılı metinlerde değil fiili olarak somut olarak görülen bir dostluk” dedi.