TBMM bu hafta da mesai yapacak

Anayasa değişiklikleriyle yoğun günler geçiren TBMM, bu hafta da gündemindeki önemli konular için mesai yapacak.

TBMM Genel Kurulunda ele alınacak önemli düzenlemeler arasında; Konut Edindirme Yardımı (KEY) ve 17 ile üniversite kurulmasını öngören tasarılar bulunuyor.

Genel Kurulda, 15 Mayıs Salı günü, görüşmeleri yarım kalan Ziraat Bankası ile tarım kredi kooperatiflerinden grup kredisi alanların, borçlarını 31 Aralık 2007 tarihine kadar ödemeleri halinde müteselsilen kefaletlerini ortadan kaldıran kanun teklifine devam edilecek. Tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanan teklif, 5 maddeden oluşuyor.

Konut Edindirme Yardımında (KEY) biriken kesintilerin hak sahiplerine ödenmesini öngören tasarı da bu hafta Genel Kurulda ele alınacak.

Uluslararası sözleşmelerin yanı sıra 17 ile üniversite kurulmasını öngören yasa tasarısının da bu hafta yasalaşması bekleniyor. Tasarıyla, Karaman, Ağrı, Sinop, Siirt, Nevşehir, Karabük, Kilis, Çankırı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Kırklareli, Osmaniye, Bingöl, Muş, Mardin ve Batman’da üniversite kurulması öngörülüyor.

Genel Kurul, 15 Mayıs Salı günü 15.00-24.00, 16 Mayıs Çarşamba ve 17 Mayıs Perşembe günü ise 11.00-24.00 saatleri arasında çalışacak.

KOMİSYONLAR

TBMM Başkanı Bülent Arınç, salı günü toplanacak Türkçedeki Bozulma ve Yabancılaşmanın Araştırılması, Türkçenin Korunması ve Etkin Kullanımı için Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi verecek.

TBMM’deki ihtisas komisyonları da gündemlerindeki tasarı ve teklifleri görüşecek.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, 15 Mayıs Salı günü, yeni kurulan üniversitelere kurucu rektör atamasıyla ilgili yasa teklifini görüşecek.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, 15 Mayıs Salı günü Mera Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini ele alacak.

Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar Bankasından Hazine Bonosu olanlara paralarının karşılığı olarak Hazine kağıdıyla ödeme yapılmasını öngören yasa tasarısı ile GAP Bölge Kalkınma İdaresinin süresini, proje bitimine kadar uzatan yasa teklifini, 16 Mayıs Çarşamba günü görüşecek.

KİT Komisyonu da bir süre ara verdiği denetimin çalışmalarını bu hafta sürdürecek. Komisyon; 15 Mayıs Salı günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 16 Mayıs Çarşamba günü Halk Bankası ve 17 Mayıs Perşembe günü ise TOKİ ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin 2005 yılı hesaplarını inceleyecek.